Pippi w wersji dla najmłodszych

Chociaż raczej nie przepadam za skróconymi wersjami czy kompaktowymi wydaniami znanych historii, to książka „Czy znasz Pippi Pończoszankę?” należy do moich ulubionych lektur. Astrid Lindgren zebrała w niej esencję tego, co każde dziecko o Pippi wiedzieć powinno, a Ingrid Nyman okrasiła książeczkę soczystymi ilustracjami. Ta książka pozwala najmłodszym czytelnikom poznać niezwykłą rudowłosą dziewczynkę z Willi Śmiesznotki. Moim dzieciom czytam ją nieprzerwanie od lat. Razem marzymy o tym, żeby mieć taką małpkę jaką ma Pippi i zastanawiamy się, jak śpi się z nogami na poduszce.

„Czy znasz Pippi Pończoszankę?” z powodzeniem pokazać można nawet dwulatkowi, który choć pewnie nie wytrwa w wysłuchaniu całości od deski do deski, to z pewnością przestudiuje wszystkie obrazki. Z kolei dla 5-6 latków to doskonała lektura do ćwiczenia umiejętności czytania.

W książce nie ma zbyt dużo tekstu, a jednak udało się Astrid Lindgren „upchnąć” w niej to, co najważniejsze w opowieści o Pippi. Jest o tym jak pojawiła się w Willi Śmiesznotce, o tym jak razem z Tommy i Anniką robili naleśniki i Pippi wylądowało we włosach jajko, o tym jak Pippi sama rąbie drewno (Co najmniej pięć polan na raz! Bo Pippi potrafi wszystko) i o tym jak w cyrku pokonuje najsilniejszego mężczyznę świata – Silnego Adolfa. Ale w końcu Pippi jest najsilniejszą dziewczynką świata.

Jest w końcu o tym, jak Pippi nie pozwala dwóm zbójom, Blomowi i Dunder-Karlssonowi okraść się ze złotych monet, czym doprowadza złoczyńców do płaczu. A na zakończenie mamy najcudowniejsze urodziny, jakie można sobie wyobrazić – urodziny Pippi, z czekoladą, bitą śmietaną, ogromną ilością ciast i toriów, i skakaniem po stołach, i wszystkimi innymi szaleństwami, które możliwe są tylko w towarzystwie Pippi.

Całość uzupełniają ilustracje. Bez nich ta książka nie byłaby taka sama. Są cudownie kolorowe – niczym dziecięce rysunki i dopełniają całości historii.

Jeśli wasze dzieci nie znają jeszcze Pippi, a ciagle są przedszkolakami – przeczytajcie im „Czy znasz Pippi Pończoszankę?”. Jak tylko ją poznają, od razu zapragną by została ich przyjaciółką.

Czy znasz Pippi Pończoszankę?
Autor: Astrid Lindgren
Ilustracje: Ingrid Nyman
Wydawnictwo Zakamarki, 2007.

2 myśli w temacie “Pippi w wersji dla najmłodszych”

  1. Trafiłem tu, bo poszukiwałem materiałów i czegokolwiek na urodziny swojej córki. Niestety u nas (w Polsce) brak jest bajek szwedzkich. Powiem więcej… nawet nie ma dodstatecznie dużo rzeczy związanych z rodzimymi bajkami. Stroje, obrazki, talerzyki, baloniki. NIC.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s