Jak narysować miłość od pierwszego wejrzenia?

Książka Jimmy Liao „Jak bawi się z nami miłość” nie została napisana z myślą o dzieciach. Wypożyczyłam ją z biblioteki dla siebie, jednak postanowiłam przeczytać tą naszkicowaną lekkim piórkiem opowieść także moim chłopcom: dziesięciolatkowi i siedmiolatkowi. Ku mojemu zdziwieniu nawet się zbytnio nie opierali, kiedy zagaiłam, że przeczytamy książkę o miłości. Słuchali w wielkim skupieniu. Choć nie byli w stanie pojąć stanu ducha zakochanych w sobie od pierwszego wejrzenia bohaterów, to mam wrażenie, że doskonale zrozumieli absurd ciągłego rozmijania się, życia obok siebie w wielkim mieście, w którym nie można się spotkać.

Jimmy Liao, rysownik z dalekiego Tajwanu postanowił przenieść na strony ilustrowanej opowieści wiersz Wisławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia”. Osiągnął niezwykły efekt – wiersz Szymborskiej dla dziesięciolatka byłby z pewnością niezrozumiały, a jednak ten sam przekaz przedstawiony na pięknych ilustracjach, staje się łatwiejszy w odbiorze dla młodego czytelnika.

W książce Liao, dwoje młodych ludzi żyje obok siebie, ściana w ścianę. Mijają dni, a oni nic o sobie nie wiedzą. Przypadek sprawia, że spotykają się w parku i zakochują w sobie od pierwszego wejrzenia. Jednak los płata im figla, rozstają się, a deszcz moczy zapisany na skrawku papieru numer telefonu. Mogą tylko wspominać wspólnie spędzony dzień i marzyć o tym, że kiedyś znowu się spotkają.

Opierają się o tę samą ścianę i nie wiedzą o tym. Jeżdżą codziennie tym samym pociągiem i nie wiedzą o tym. Rozmawiają z tymi samymi ludźmi, ale nigdy się nie spotykają. Balansują na granicy nadziei i zwątpienia. Chyba, każdy z nas dorosłych zna ten stan, prawda? Nawet szczęśliwie zakochani, nie raz siedzieli przy telefonie, czekając bez końca, kiedy zadzwoni…

Książka Jimmy Liao jest piękna pod względem wizualnym. Choćby dlatego, warto pokazać ją dzieciom. Na to, żeby poczuć w sercach dreszcz zakochania, moi chłopcy muszą jeszcze zaczekać, ale to po naszej wspólnej lekturze „Jak bawi się nami miłość” zrozumieli, jak wiele w naszym życiu zależy od zwykłego przypadku.

.

Jak bawi się nami miłość. Od pierwszego wejrzenia do uszcześliwienia
Tekst i ilustracje: Jimmy Liao
Tłumaczenie: Krzysztof Lipiński
Oficyna Wydwanicza Mireki, 2004

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s