Cynamona i Trusi wędrówka od stóp do głów

Tak właśnie zaczyna się dozgonna miłość od pierwszego czytania. Do szerokiego grona wielbicieli Cynamona i Trusi dołączyło moje duże serce i malutkie serduszko mojej trzyletniej córci. I jeszcze dwa serca – jedno dziesięcio-, a drugie ośmioletnie, chociaż nie chcą się otwarcie do tego przyznać, bo przecież to dla maluchów. Ulf Stark i Charlotte Ramel stworzyli parę cudownych bohaterów. Cudownych, chociaż wcale nie „pięknych”. Tyle, że polscy czytelnicy nigdy by ich nie poznali, gdyby Agnieszka Stróżyk nie przetłumaczyła dla nas ze szwedzkiego wszystkich tych zabawnych wierszyków. Wielkie brawa dla tłumaczki. Zapraszam na pierwsze spotkanie z tą uroczą parą: „Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów”.

Jak to jest być małym człowiekiem, oglądać każdego dnia swoje raczki, nóżki, brzuszek, włoski, oczka i zastanawiać, czemu nasze ciało wygląda, jak wygląda? Trusia coś o tym wie. I Cynamon też. W przezabawnych rymowankach zastanawiają się nad sensem posiadania poszczególnych części ciała: paluszków u nóg, oczu, nosa, serca, policzków, a nawet pupy. To są bardzo ważkie sprawy, chociaż z pozoru takie proste i oczywiste.

Ja jestem cała w „ochach” i „achach” nad tłumaczeniem, które zaserwowała nam Agnieszka Stróżyk. To przecież takie trudne przełożyć na inny język grę słów, śmieszne powiedzonka. W „Cynamonie i Trusi” nie wyczytałam żadnej sztuczności i nienaturalności. Zupełnie jakby te wierszyki od razu zostały napisane po polsku. Prawdziwa rewelacja! W takich momentach zawsze żałuję, że nie jestem w stanie porównać z oryginałem…

Dzieci słuchają wierszyków Trusi i Cynamona z właściwą sobie prostą mądrością odkrywania siebie i świata. Rodzice czytając, sięgają do tej części siebie, która została im jeszcze z dziecka. Przeczytajcie „Cynamona i Trusię” i sprawdźcie jak się miewa wasza dziecięcość. Mam nadzieję, że wyśmienicie!

Cynamon i Trusia. Wierszyki do stóp do głów
Autor: Ulf Stark
Ilustracje: Charlotte Ramel
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2009

2 myśli w temacie “Cynamona i Trusi wędrówka od stóp do głów”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s