Być jak Bear Grylls

Dzisiejszy skaut już nie tylko powinien umieć rozpalić ognisko, czy wytropić zwierza. Dzisiejszy skaut musi wiedzieć jak uchronić się przed nachalnymi osobnikami częstującymi podejrzanymi cukierkami albo jak upilnować swój telefon komórkowy. Nam przygoda z harcerstwem się nie udała. Ale przecież nic straconego. Książka „Poradnik małego skauta” okazała się dla moich małych nie-harcerzy lekturą ciekawą i cenną. Wygląda na to, że dziś każdy młody człowiek powinien zostać skautem. A przynajmniej powinien posiąść skautowską wiedzę.

Zaczęliśmy od rozdziału o tropach zwierząt. Podczas naszej ostatniej zimowej wyprawy do lasu długo dyskutowaliśmy nad tym, czyje ślady znaleźliśmy na śniegu. Wtedy jeszcze nie mieliśmy „Poradnika małego skauta” i dyskusje trwały w nieskończoność. Teraz już wiemy. To był zając.

„Poradnik” to rodzaj książki, które moi chłopcy lubią najbardziej. Otwierasz ją na chybił trafił i zawsze znajdziesz coś ciekawego. Pierwsze otwarcie: trafiamy na rozdział „Jak spakować plecak?” Cenne porady – czytamy. Drugie otwarcie: „Jak zrobić domek na drzewie?” – super, przyda się latem (miejmy nadzieję, że lato w końcu przyjdzie). Czytamy. Kolejna próba: „Jak być Robinsonem, czyli co w lesie nadaje się do jedzenia”. Kwiaty akacji są jadalne? I młode pędy świerka… Ciekawe, ciekawe… Idziemy dalej.

Powtórzeń może być dużo, bo na ponad 140 stronach naliczyliśmy 62 rozdziały, każdy traktujący o innym ciekawym zagadnieniu. Pytania i wyjaśnienia są interesujące nie tylko dla wytrawnego skauta. Książka Marcina Przewoźniaka to prawdziwa skarbnica wiedzy dla każdego młodego człowieka. Jak pisze autor na wstępie, celem „Poradnika” nie jest przekazanie wiedzy na temat tego, jak poradzić sobie na bezludnej wyspie. To książka, która ma pomóc chłopcom i dziewczynom stawać się bardziej samodzielnymi, ale także bardziej odważnymi i twórczymi.

Mi najbardziej spodobały się rozdziały: „Jak zrobić laurkę, żeby babcia i dziadek pospadali z krzeseł” i „Jak posprzątać pokój”. Ale coś czuję, że moi chłopcy ten ostatni rozdział pominęli 🙂

Poradnik małego skauta. Wszystko co musisz wiedzieć, by przetrwać
Autor: Marcin Przewoźniak
Ilustracje: Olga i Janusz Baszczak
Seria: Centrum Edukacji Dziecięcej
Wydawnictwo Publicat SA, 2012

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s