Zeus opowiada

Czy mitologia jest dla dzieci? Jak najbardziej! Można się pośmiać i można popłakać. Można też się nieźle przestraszyć i słuchać opowieści z głową schowaną pod kołdrę. My właśnie skończyliśmy czytać książkę „Mitologia. Najpiękniejsze legendy opowiedziane przez Zeusa”, a podczas lektury z lubością odkrywaliśmy kolejne tajemnice historii, które przetrwały tysiąclecia. Baliśmy się, śmialiśmy się i dumaliśmy nad ludzkimi przywarami i zaletami, które jak udowodnił nam Zeus od zawsze są takie same.

Pięknie zilustrowany i elegancko wydany zbiór mitologicznych opowieści „Mitologia. Najpiękniejsze legendy opowiedziane przez Zeusa” to pierwsza książka z „mitologicznej” serii, którą przygotowaliśmy na kolejne tygodnie czytania. W kolejce czekają „Mity greckie” Grzegorza Kasdepke i klasyka – „Wojna trojańska” Jana Parandowskiego. O nich napiszę w najbliższym czasie.

Czemu wybór padł na to właśnie wydawnictwo? Książka jest po prostu piękna: twarda okładka, kredowy papier i ilustracje – sugestywne, barwne, malownicze. Zeus nas nie rozczarował. Okazał się świetnym gawędziarzem. Opowiada o sobie, o swoich współbraciach bogach zamieszkujących Olimp i o nas ludziach.

Spodobał nam się ten rodzaj narracji. Słuchaczem Zeusa w książce jest mały chłopiec – Notos. Zupełnie jak moje chłopaki. Kiedy czytaliśmy kolejne opowieści mieliśmy wrażenie, że słyszymy mityczne historie z ust największego eksperta.

Zeus opowiedział o Demeter i jej rozpaczy po tym, jak Hades porwał jej ukochaną córkę Korę, o Prometeuszu, który wykradł bogom ogień, by dać go ludziom, za co dosięgła go okrutna kara. Czytaliśmy o Midasie, którego chciwość odwróciła się przeciwko niemu i wszystko, czego dotknął zamieniało się w złoto – także jedzenie, kiedy brał je do ust. Poznaliśmy wzruszającą historię dwóch staruszków Filemona i Baucis, których jedynym życzeniem było to, by mogli razem umrzeć. Setnie uśmialiśmy się czytając o trzech Grajach, staruchach o ciele łabędzia, które dzieliły między siebie jedno oko i jeden ząb. A do tego ta ilustracja!

Mnie podczas lektury zadziwiła jeszcze jedna rzecz – to jak dużo moi chłopcy wiedzą już o mitologii, o wojnie trojańskiej, o Dedalu i Ikarze, o puszce Pandory. Częściowo ta wiedza pochodzi od nas, rodziców. Częściowo zewsząd – mity są przecież tak głęboko zakorzenione w naszej kulturze, w powiedzeniach, przysłowiach, literaturze, malarstwie. Tym bardziej przekonałam się, jak ważne jest to, by dzieci znały mitologię. Dzięki o Zeusie za twoją opowieść!

Ciekawe, jak nam ją opowiedzą inni.

Mitologia. Najpiękniejsze legendy opowiedziane przez Zeusa
Autor: Gérard Moncomble
Ilustracje: Julie Faulques
Tłumaczenie: Monika Być
Wydawnictwo REA, 2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s