Królowa Śniegu pięknie wymalowana

Czy czytałam kiedyś moim dzieciom „Królową Śniegu” Andersena? Muszę przyznać, że sama nie wiem. To jedna z tych baśni, które przerobione zostały już na tyle sposobów i trafiają w nasze ręce pod tyloma postaciami, że w tym natłoku łatwo pominąć oryginał. Tego oryginału pominąć jednak nie sposób – „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena z ilustracjami Vladyslava Yerko. Oczy Królowej hipnotyzują zerkając z na nas z okładki. Otwieramy książkę i wkraczamy w niezwykłą krainę – krainę baśni.

Książka przyjemnie szeleści, skrzypi, rozmawia z nami. Kiedy kartkuję kolejne strony, za każdym razem sprawdzam, czy dwie kartki nie skleiły się ze sobą przez przypadek. Nie, to papier jest gruby, taki jak powinien być, by unieść bogactwo baśni Andersena.

Ta książka jest nie tylko historią opowiedzianą przez Andersena, jest także historią wymalowaną przez Vladyslava Yerko. Jego obrazy są niezwykłe – piękne i sugestywne. Chciałoby się je wyjąć z książki, oprawić w ramy i zawiesić na ścianie. Każda ilustracja opowiada jakąś część losów dzielnej Gerdy i zagubionego Kaja.

A o samej baśni? O niej tyle już zostało powiedziane, że trudno dodać coś odkrywczego. Mnie zadziwiło, jak głęboko religijna to opowieść. Historia Kaya i Gerdy to rzecz o zimnym niczym lód rozumie i gorącej, gotowej pokonać wszystkie przeszkody wierze i miłości. Piękna to historia, choć niełatwa. Dużo w niej refleksji, rozmyślań, trudnych tematów. Pewnie dlatego „Królowa Śniegu” doczekała się wielu uproszczonych, skróconych wersji, które podejmują jedynie główny wątek – historii małej dziewczynki poszukującej po całym świecie swego przyjaciela porwanego przez złą Królową.

Cieszę się, że moje dzieci wysłuchały całej opowieści Andersena. Cieszę się, że obcowały z tą niezwykle piękną książką, która i swoim pięknymi ilustracjami, i słusznym rozmiarem (23,5cm x 30,5 cm) w pełni zasługuje na miano wyjątkowej.

Królowa Śniegu
Autor: Hans Christian Andersen
Ilustracje: Vladyslav Yerko
Tłumaczenie: Franciszek Mirandola
Wydawnictwo M, 2012

3 myśli w temacie “Królowa Śniegu pięknie wymalowana”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s