Koc i kot trolla Alojzego

Wspólne lektury z moją trzylatką bywają wymagające. Podczas czytania często padają pytania dotyczące szczegółów akcji. Na przykład „A gdzie mama robi siku?” (to wówczas, gdy w książce pada stwierdzenie, że mama jest w ubikacji). Albo „A gdzie jest potwór?” (to wówczas, gdy bohater stwierdza, że zobaczył swoje zniekształcone oblicze w mosiężnej klamce). Biada, jeśli nie jesteś w stanie wskazać odpowiedniego miejsca na obrazku. Przerywamy czytanie i dopowiadamy niezbędne szczegóły.  Dlatego lubię, kiedy w książce ilustracje doskonale odzwierciedlają tekst. Wtedy pytań mniej, bo wszystko widać i można skupić się na lekturze.

„Koc trolla Alojzego”  to książeczka z serii „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont. Najniższy pierwszy poziom – Składam słowa . To miła historyjka o trollu, który pewnego dnia w prezencie od kuzyna dostał koc. Ale co to? Okazało się, że w paczuszce było jeszcze coś – sympatyczny kot!  Koc i kot. Śmiesznie prawda?

Duże, kolorowe ilustracje, a na nich wszystko, o czym opowiada prosty tekst. Idealnie!

Książeczki z „egmontowej” serii oznaczone numerem „jeden” przeznaczone są dla maluchów rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem. Pisałam już o Psotnym Franeku i Sekrecie ponurego zamku – obydwie książeczki weszły u nas do stałego czytelniczego repertuaru. Teraz dołączyła do nich jeszcze opowiastka o sympatycznym trollu, jego nowym kocu i nowym kocie.

Czytamy je razem z moja trzylatką. I to jest cudowne, bo najpierw czytamy wspólnie z pięć razy, a potem moja córcia „czyta” je sama! Wie, że musi zasłużyć na naklejkę, którą z dumą przykleja na symbolicznym dyplomie zamieszczonym na końcu książeczki. Na dyplomie jest miejsce tylko na jedną „nagrodę”, dlatego pozostałe z sześciu sympatycznych naklejek znajdują swoje miejsce na biurku i kaloryferze.

Trudno mi powiedzieć, jak te proste historyjki sprawdzają się, jako sposób na naukę czytania. Moja córcia jest jeszcze za mała, a chłopcy dużo za duzi. Ja polecam książeczki „Czytam sobie” poziom 1 właśnie dla małych przedszkolaków, które z radością uczą się tekstu na pamięć i potem z dumą „czytają” samodzielnie!

Koc trolla Alojzego
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Jona Jung
Seria: Czytam sobie
Wydawnictwo Egmont, 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s