Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka

Macie sąsiadkę, która upiekła ciasto i przygotowała kolacje na przyjęcie pierwszokomunijne Waszego dziecka? Ja mam! Tylko, co to ma wspólnego z książką, i do tego z książką o Zającu?! Otóż ma, i to bardzo wiele.

„Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka” rzeczywiście jest i piękna, i mądra. Ewa Kozyra-Pawlak napisała piękną historię, a Paweł Pawlak pięknie ją zilustrował. O czym jest ta zajęcza historia? O sąsiadce, która piecze ciasta na Komunię? I tak, i nie. No dobrze, dosyć tej tajemniczości. Historia jest o tym, że przyjaciele sobie pomagają, o tym, że każdy z nas ma jakiś talent i powinien dzielić się nim z innymi.

Główny bohater opowieści, Zając najbardziej lubi grać na swojej harmonii. Nie interesują go przyziemne sprawy, takie jak dziura w dachu. Ale pewnego dnia zaczyna padać deszcz i dziura w dachu okazuje się jednak niemałym utrapieniem.

Zając szuka pomocy u swoich sąsiadów: bobra, szopa pracza i krecika. Przyjaciele z początku wydają się bezradni i rozkładają ręce w niemocy. Jednak, kiedy Zając smacznie śpi, oni wspólnymi siłami reperują zajęczą chatkę.

„Nie trzeba znać się na wszystkim wcale,
bo każdy z nas ma choć jeden talent.
Dlatego właśnie żyjąc w przyjaźni,
żyje się łatwiej, milej i raźniej.”

I jak, piękna i mądra bajka, nieprawdaż? A ile kryje w sobie niespodzianek. Wspomnę choćby o małym zajączku wyrysowanym w dolnym rogu każdej kartki. Przy nim adnotacja: „Kiedy przekartkujesz szybko tę książkę, zając zagra dla ciebie cichutką melodię… I gra. Naprawdę. Sprawdźcie sami! Ale przede wszystkim pomagajcie swoim sąsiadkom, bo na nie zawsze można liczyć.

Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka
Autor: Ewa Kozyra-Pawlak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo Egmont, 2012

1 myśl w temacie “Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s