W poszukiwaniu światła. Niezwykle kobieca opowieść

To bardzo kobieca opowieść. Historia o kobiecie, napisana przez kobietę i przeczytana przez kobietę. Biografię Marii Skłodowskiej-Curie w piękną i wzruszającą opowieść ubrała Anna Czerwińska-Rydel, a swoim ciepłym głosem przeczytała Anna Dymna. Solidna dawka kobiecości prawda? A moi dwaj chłopcy, w sumie 200 procent męskości, których dnie mijają na kopaniu piłki, spontanicznych zapasach i rozrzucaniu brudnych skarpetek, słuchali tej historii w wielkim skupieniu i z niemałym wzruszeniem. A ja? Już po raz kolejny przekonałam się, że nikt tak pięknie i tak zwyczajnie nie opowiada o niezwykłych Polakach, jak czyni to Anna Czerwińska-Rydel. 

Co wiecie o Marii Skłodowskiej-Curie? Z pewnością to, że jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla. Pewnie i to, że wiele lat mieszkała i pracowała w Paryżu, a może nawet to, że jedna z jej córek także została laureatką nagrody przyznawanej przez Szwedzką Akademię. Ale czy pamiętacie o tym, że mała Marysia dorastała w trudnych czasach [selkar id=55838]zaborów, polskości uczyła się w rodzinnym domu, a pierwsze nauki jako studentka pobierała na tajnym Latającym Uniwersytecie dla dziewcząt. Wiecie, że jako dziewczynka straciła mamę i starszą siostrę? A słyszeliście o tym, że aby wyodrębnić rad własnoręcznie przerzuciła 10 ton skały zwanej blendą smolistą.

Spotkanie z Marią Skłodowską-Curie było dla nas wszystkich prawdziwie niezwykłe. Polubiliśmy tą wybitną kobietę. Zaprzyjaźniliśmy się z nią – pilną uczennica, czułą żoną, kochającą matką, wybitną i wybitnie skromną panią naukowiec.

Książka pozwoliła nam cofnąć się w czasie do przełomu XIX i XX wieku. Do czasów, kiedy w szkołach można było uczyć się tylko języka rosyjskiego, a dzieciom czytało się na dobranoc „Pana Tadeusza” . Kiedy w książce pojawia się Henryk Sienkiewicz, moi synowie przez chwile czują się skonsternowani: „Henryk Sienkiewicz? To on znał Marię Skłodowską-Curie?” Nagle te sławne nazwiska stają się prawdziwymi ludźmi umieszczonymi w pewnej rzeczywistości, tak bardzo już odległej.

Nie mogę nie wspomnieć o głosie Anny Dymnej. Książka nie mogła wpaść w lepsze ręce. Jej głos, muzyka Chopina w tle, cała ta historia… Tak bardzo wzruszająca, przepełniona dumą z wybitnego polskiego naukowca – KOBIETY.

Zgodnie ustaliliśmy, że polujemy na kolejne biografie napisane przez panią Anię Czerwińską-Rydel.

W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Czyta: Anna Dymna
Akademia Rozwoju Wyobraźni BUKA, 2011

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s