Smakowity „Niesmacznik”

Znacie marudzenie przy jedzeniu? Jestem pewna, że 90 procent z was doskonale wie, o czym mówię. Jedzenie to zwykle śliski temat. Osobiście znam jedno dziecko w wieku 4 lat, które je absolutnie wszystko, co położy mu się na talerz: od sałatki jarzynowej, poprzez bigos, po galaretkę z nóżek. Nie, to nie jest moje dziecko. Niestety. Żadne z moich dzieci nie spojrzałoby przychylnym okiem na żadną z wyżej wymienionych potraw. I właśnie o tym jest „Niesmacznik” Natalii Usenko – o dziecięcych „smakach” i „niesmakach”, i w ogóle o dziecięcym stosunku do jedzenia. Zbiór zabawnych wierszyków, które większość rodziców przeczyta z uśmiechem i nad którymi się zaduma: „Skąd ja to znam?”

Jest wierszyk o zupie mlecznej, jest o galaretce z nóżek, jest o owsiance,  jest i nasz ulubiony, o kisielu.

Kisiel to jest danie cud! To różowy superglut! To różowy superklej – zakleimy się, że hej!

W rymowankach Natalii Usenko najpiękniejsze jest to, że stanowią one niejako alibi dla wszystkich niejadków i marudów. No bo jak tu spożyć galaretę z nóżek, która zerka na ciebie oczami z jajek i cała, nieustannie się trzęsie. Jak można ze smakiem spałaszować rano zupę mleczną, skoro to właśnie ona jest przyczyną wszystkich dziecięcych wybryków. Jak nie ubóstwiać kisielu – tego mega, extra, supergluta?! Już rozumiecie drodzy rodzice?

Nie można nie wspomnieć o ilustracjach Ewy Poklewskiej-Koziełło, doskonale dopełniają one całości tej rymowanej opowieści o jedzeniu i nie-jedzeniu. Książeczka to doskonały pretekst do rozmów z dzieckiem o tym, co lubi, a czego nie znosi w domowym menu. To także niezła lekcja dla rodziców, która uczy nas: kochani odpuście czasami z futrowaniem swoich pociech tym, czego nie są wstanie przełknąć! Ugotujcie im… kisiel! 🙂

Kisiel to jest danie cud! To różowy superglut! To różowy superklej – zakleimy się, że hej!

Niesmacznik
Autor: Natalia Usenko
ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Literatura, 2012

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s