Tej nocy dzika paprotka…

Jesteś małym chłopcem. Wstajesz rano. Idziesz do sypialni rodziców, żeby jak co rano zagrzać się w ich ciepłym łóżeczku. Otwierasz drzwi… I co widzisz?! Zamiast twojej mamy na poduszce leży ni mniej ni więcej a ogromna i przerażająca… dzika paprotka. Ale to dopiero trzęsienie ziemi, dalej jest jak u Hitchcocka – napięcie rośnie. Tobie świat wali się pod nogami, a tata, wydaje się zupełnie nieprzejęty dramatem. Paprotka ożywa i… mówi głosem mamy. Tą mrożącą krew w żyłach historię napisały, a raczej narysowały Marzena Sowa i Berenika Kołomycka. Jak każda opowieść z nutką absurdu i ta znalazła sobie w moim domu szerokie grono czytelników i oglądaczy.

Wspominałam już kiedyś, że moi chłopcy nauczyli się czytać dzięki komiksom. I choć wściekałam się nieco na walające się w całym domu „Tytusy” i „Tintiny” – wiedziałam, że to początek ich czytelniczej przygody. Cieszyłam się, że czytają. Cóż z tego, że to samo już po raz dziesiąty…

Kiedy znajomi pytają mnie, co dać opornemu sześciolatkowi do czytania, żeby zaprzyjaźnił się z książką, często radzę podsunąć jakiś mądry komiks. Ta metoda nie u wszystkich działa, ale bardzo często komiks sprawdza się jako pierwsza samodzielna lektura. Powtarzam jednak, komiks musi być mądry.

I oto trafia w moje ręce „Tej nocy dzika paprotka” i stwierdzam z całym przekonaniem – to jest mądry komiks. Mądry, nie dlatego, że śmiertelnie poważny, poruszający ważne tematy lub przedstawiający wiekopomne osiągnięcia. Wręcz przeciwnie. Ten komiks jest śmieszny, absurdalny, nieco dziwaczny. Jak więc może być mądry? Ano, jakoś mu się to udaje.

Moim zdaniem największą zaletą „Tej nocy dzika paprotka” jest to, że autorki spojrzały na świat z perspektywy małego chłopca. Doskonały jest także przewijający się w całej historii pomysł roślinnych porównań. Mama pewnego wieczoru zaszalała z koleżankami i zrobiła sobie cudaczne dredy.  Ale jak to wygląda z perspektywy dziecka? No jasne – dzika paprotka! Już lepiej, żeby mama miała fryzurę na kaktusa…

Oj ci mężczyźni, nigdy nie zrozumieją, że kobiety czasem po prostu muszą zrobić sobie coś z włosami.

Tej nocy dzika paprotka
Autor: Marzena Sowa, Berenika Kołomycka
Centrala – mądre komiksy, 2013

1 myśl w temacie “Tej nocy dzika paprotka…”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s