Mity dla dzieci opowiedziane przez Grzegorza Kasdepke

To nie było nasze pierwsze spotkanie z mitami. Czytaliśmy wspólnie nie tak dawno książkę „Mitologia. Najpiękniejsze legendy opowiedziane przez Zeusa”. Nasze kolejne spotkanie z grecką mitologią było jednak równie przyjemne i jakby nieco weselsze. „Mity dla dzieci” spisane przez Grzegorza Kasdepke  kryją bowiem w sobie typowe dla autora poczucie humoru i „przymrużenie oka”. Do tego opowieści okraszone są cudnymi ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. I tak mity zostały najpierw pochłonięte przez nas wspólnie, a potem jeszcze wiele razy wertowane wieczorami w skrytości łóżkowych pieleszy.

Dziesięć mitologicznych opowieści o bogach i boginiach wprowadziło nas po raz kolejny w cudowny świat greckiej mitologii. Niby boski, a jakże ludzki – targany emocjami, miłością, nienawiścią, zazdrością. Świat, w którym doświadczamy czasem niewyobrażalnych trudności, ale także świat, w którym zaznać można nieziemskich rozkoszy.

Jeśli znacie książki Grzegorza Kasdepke (a z pewnością znacie), to wiecie jak fantastycznie potrafi on opowiadać. Jego naturalny, swobodny styl doskonale sprawdził się także w przypadku greckiej mitologii. Kasdepke wskazuje nam, czytelnikom na zabawne aspekty mitologii, ale podkreśla momenty tragiczne i wzniosłe.

Książkę gorąco polecam dzieciakom, które skończyły przedszkole. Młodsze mogą zagubić się w gąszczy greckich imion i zawiłych intryg. Chociaż moja trzy i pół latka siedziała z nami podczas lektury i studiowała fantastyczne ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło, bezbłędnie wyłuskując z nich wszystkie „księżniczki.”

Myślę, że jeszcze nie raz wrócimy do mitologii opowiedzianej przez Grzegorza Kasdepke. To lektura zarówno pouczająca, jak wielce przyjemna.

Mity dla dzieci
Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Literatura, 2012 (wydanie III)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s