Co ty mówisz?! Retoryka dla dzieci

Straszną broń włożyłam w ręce mojego Najstarszego. Mimo swojego młodego wieku, włada nią niezwykle sprawnie. Cóż to za broń o wielkiej sile rażenia? Retoryka! Albo inaczej: gadka nie do przegadania. Książka „Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci” Anety Załazińskiej i Michała Rusinka trafiła w moim domu na podatny grunt i pozwoliła dodatkowo rozwinąć wrodzony talent mojego jedenastolatka. Czas pokaże, co będzie dalej…

Oglądając w telewizji niezliczone „gadające głowy”, można by dojść do wniosku, że retoryka to wynalazek ostatnich lat. Ależ skąd! Już starożytni odkryli moc słów, a raczej moc odpowiednio wypowiedzianych słów. Siłę argumentów, potęgę przekonywania.

Historia retoryki przedstawiona jest w książce w postaci zabawnego komiksu, którego narratorem jest profesor O’Rety. Komiks prowadzony jest przez całą książkę, niejako równolegle do historyjek, stanowiących główną część książki. Owe historyjki opisują zabawne, acz wielce pouczające sytuacje, w których właśnie sztuka odpowiedniego posługiwania się słowem okazuje się być kluczem do sukcesu. Przeczytacie w nim jak należy konstruować argumenty, czym różni się wypowiedź ustna od pisemnej, albo o tym, jak w swojej wypowiedzi wykorzystać metafory.

Całość nie tylko jest pięknie napisana, ale także pomysłowo zilustrowana – przez kogożby innego, jak nie przez panią Joannę Rusinek! Dodatkowy ważny element książki stanowią rady – „przypominajki” zebrane na końcu każdej historyki i ćwiczenia, które pomagają młodemu czytelnikowi wypróbować w praktyce to, czego właśnie się nauczył .

Ostatnio, kiedy jechaliśmy autem, temat rozmowy zszedł na mój wiek. Upomniałam wtedy mojego Najstarszego: „Kobiecie nie wypomina się wieku.” A co on mi na to odrzekł, mądrala jeden! „A w zasadzie to dlaczego? Czy to jest zapisane w konstytucji?!” I co takiemu odpowiedzieć! No, co?!

Tak to już jest – dajesz dziecku broń, żeby radził sobie w życiu, pokonywał trudności, mierzył się z przeciwnikami i powalał ich na łopatki, a ono, co? Najpierw wykorzysta ją przeciwko tobie…

Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci
Autor: Aneta Załazińska, Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Literatura, 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s