Małe-wielkie historie Beatrix Potter

Pamiętam jak w księgarni poważnie rozważałam zakup wielkiego, pięknie wydanego zbioru bajek Beatrix Potter. Opasłe tomisko strasznie mnie nęciło, ale cena skutecznie powstrzymała moje żądze. Niedawno trafiłam w bibliotece na cudne, niewielkie książeczki z opowiastkami autorki i bez wahania wzięłam wszystkie, które znalazłam na półce. Pięknie zilustrowane, malutkie, świetnie pasują do czteroletnich rączek mojej córki. I tak od kilku dni wertujemy, czytamy, oglądamy ponad stuletnie bajki o króliku Piotrusiu, Pani Tyciej Myszce, Pani Mrugalskiej i innych przesympatycznych stworzonkach.

Przyznaję, że nie zdawałam sobie sprawy, że swoje bajki Beartix Potter stworzyła na początku zeszłego wieku. Pierwsze wydanie „Piotrusia Królika” ukazało się w 1902 roku! A oto moja czterolatka w roku 2013, z takim uwielbieniem przerzuca kartki tych leciwych opowiastek. Wygląda na to, że nic a nic się one nie zestarzały.

O czym są bajeczki Beatrix Potter? Głównymi bohaterami są zwierzaki. Ale nie jakieś tam zwyczajne króliczki, jeże, czy myszki. Zwierzęcy bohaterowie są poubierani w fartuszki i kaftaniki – zupełnie jak ludzie. Bo przecież na nasze ludzkie cechy odbijają się jak w lustrze w tych leśnych stworzonkach. Nieposłuszny Królik Piotruś, porządnicka Pani Tycia Myszka, czy leśna perfekcyjna praczka – Pani jeżykowa Mrugalska. Każdy z nas, włączając w to dzieci, jest w stanie wskazać przynajmniej kilka uosobień tych cech.


Brak tu wartkiej akcji, brak nagłych i niespodziewanych zwrotów, jest za to ogromna dawka bajkowej magii niczym z dziecięcych snów, a krótkie i zgrabne historyjki zdobią malownicze ilustracje autorki.

I tak sobie myślę, że ogromne tomisko z bajkami brytyjskiej pisarki pięknie zdobiłoby naszą biblioteczkę. Jednak wątpię, czy zmieściłoby się do dziecinnego łóżeczka i podobnie jak te małe książeczki zasypiało razem z moją córcią.

Piotruś Królik / Pani Tycia Myszka / Pani Mrugalska
Tekst i ilustracje: Beatrix Potter
Tłumaczenie: Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo Siedmioróg, 1991

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s