Yumi, malutka laleczka kokeshi

Człowiek uczy się całe życie… A ile można nauczyć się z książek dla dzieci! Ja na przykład dowiedziałam się ostatnio, czym są laleczki kokeshi. Z wielką rozkoszą wraz z moją córcią przeniosłam się do niezwykłego świata japońskich zabawek. Jakże odległy w sensie geograficznym, w rzeczywistości niewiele różni się od świata zabaw europejskich dziewczynek. Laleczka kokeshi też lubi przebierać się w różne ubranka i tak samo jak nasze lalki, bawi się ze swoimi koleżankami. Tyle, że jest drewniana i ma skośne oczy.

Książka stojąca na bibliotecznej półce przykuła moją uwagę niezwykłą oprawą graficzną. Na okładce miękka figurka japońskiej laleczki, a w środku całe mnóstwo niespodzianek. Duże rozkładane kartki, tajemnicze okienka, piękne kolorowe obrazy, wszystko w niezwykłym orientalnym charakterze.

„Yumi” to jeden dzień z życia laleczki kokeshi, maleńkiej drewnianej zabaweczki, w prostym cylindrycznym kształcie, barwnie przyozdobionej. Kokeshi to jeden z symboli japońskiej tradycji, dziś obiekt kolekcjonerski, ale także po prostu mała dziecinna zabaweczka.

Z książką „Yumi” spędziłyśmy cały dzień. Wybierałyśmy, który strój najbardziej nam się podoba. Otwierałyśmy i zamykałyśmy kartonowe okienka. Pokazywałyśmy jak wieje wiatr, o którym mowa w książce. Porozmawiałyśmy też o odległej Japonii, a potem poszukałyśmy wspólnie zdjęć laleczek kokeshi. Kto wie, może kiedyś pojedziemy do Kraju Kwitnącej Wiśni, a wtedy przywieziemy sobie na pamiątkę śliczną, maleńką laleczkę kokeshi.

Yumi
Tekst i ilustracje: Annelore Parat
Wydawnictwo Format, 2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s