Kolorowy Ksiądz Twardowski

Ta książka i te wiersze są dla dzieci i… nie dla dzieci. Ksiądz Twardowski nie pisze łatwo, ale z pewnością pisze pięknie. Ta książka jest dla dzieci, bo jest niezwykle kolorowa i pięknie zilustrowana. Ale nie zostawiajcie swoich małych czytelników sam na sam z poezją księdza Jana. Czytajcie je zawsze wspólnie. Jak powiedział sam poeta: jego wiersze są dla dzieci i dla dorosłych, czyli „dzieci, które za szybko urosły.”

Zbiorów poezji i prozy księdza Jana Twardowskiego mamy w domu kilka. Jednak wybór zatytułowany „Wiersze nie tylko dla dzieci” jest wyjątkowy. W mojej rodzince, ta książka trafia w najmłodsze, czteroletnie rączki mojej córci. To jej pierwsze zetknięcie z wierszami księdza Twardowskiego i nie jest to spotkanie łatwe. Przecież nie znajdziemy tu banalnych rymowanek. Jest o Bogu, który stworzył piękny świat, jest o bezbronnym, nagusieńkim Jezusie, który narodził się w ubogiej stajence; jest o rękach matki, jest o świętym Franciszku. Dużo pytań, sporo tłumaczenia. Jest też dziecięca zaduma – i ta czteroletnia i ta dużo, dużo starsza…

W naszej podróży przez świat poezji księdza Jana niezwykłą pomocą są ilustracje Doroty Szoblik. Wielkie barwne obrazy pozwalają nam się odnaleźć w tym odkrywaniu znaczenia słów.

Pierwsze spotkanie z księdzem Janem, nie trwa długo. Wybieramy kilka wierszy, które szczególnie przykuwają naszą uwagę. Potem oglądamy ilustracje w całej książce. Wiem jednak, że wrócimy tu niedługo i na nowo odkryjemy sens tych słów i piękno obrazów.

Wiersze nie tylko dla dzieci
Tekst: Ksiądz Jan Twardowski
Wybór: Aleksandra Iwanowska
Ilustracje: Dorota Szoblik
Wydawnictwo Muza SA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s