Porozmawiajmy o finansach. Basia i pieniądze

Wiecie o kim jest książeczka „Basia i pieniądze”? O mnie! Wiem, że to nieco nieskromne, ale super jest odnaleźć siebie w książce. Tym bardziej, że jest to jedna z uwielbianych przeze mnie książek o Basi. Tym razem, rzecz o wyprawie na zakupy. To o mnie, to o mnie! Ile to razy musiałam z całą moją potrójną bandą przemierzać alejki supermarketu (choć unikam tego jak ognia). Na taką właśnie wyprawę musi udać się mama Basi. I właśnie na takiej wyprawie wypływa sprawa… pieniędzy.

„Mamo, kup mi tą laleczkę za darmo!” „Ona nie jest za darmo. Żeby ją dostać, musiałabym kupić dwa samochodziki.” „ Jeden byłby dla Janka, a drugi dla mojej laleczki. Tej za darmo.” I wszystko pasuje. Przynajmniej według Basi. Według mamy niekoniecznie.

Jakże trudne jest w dzisiejszych czasach robienie zakupów! Dzieci dostają oczopląsu, a rodzice – kociokwiku. Idziesz do sklepu po makaron, zeszyty i mleko do kawy, a wychodzisz z plasteliną, czekoladami i batonikami, które twoje dziecko przypadkiem zrzuciło z półki. Znacie to?

Ale „Basia i pieniądze” opowiada o jeszcze jednej ważnej sprawie. O tym, jak trudno dzieciom zrozumieć skąd rodzice biorą pieniądze. Oczywiste jest przecież to, że wystarczy podejść do bankomatu, a on da ci dokładnie tyle, o ile poprosisz. Nie jest też łatwo zrozumieć, dlaczego inne dzieci coś mają, a ja nie. Nie jest łatwo powiedzieć: „Nie kupię ci tego”, kiedy ze sklepowych półek uśmiecha się sto takich samych laleczek – wszystkie w promocji!

A ja chciałabym bardzo, żeby basina książka była o mnie z jeszcze jednego powodu. Uwielbiam sposób w jaki Mama głównej bohaterki tłumaczy jej różne, czasem bardzo trudne tematy. Pamięta o przykucnięciu, spokojnym rzeczowym tonie. Ja też się staram, szkoda, że tyle razy mi nie wychodzi…

Basia i pieniądze
Tekst: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo LektorKlett, 2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s