Dar totemów. Baśnie indiańskie

Czytanie baśni indiańskich „Dar totemów” było dla nas wszystkich nie lada doświadczeniem. Nie jest łatwo zrozumieć inną, jakże odległą kulturę, która przekłada te same wartości na zupełnie inny język. Choć przecież wiele indiańskich opowieści wydawało nam się dziwnie znajomych. „Baśnie indiańskie” stały się też początkiem fantastycznej wycieczki przez książki i filmy o Indianach. Kim byli Siuksowie, czym trudnili się Nawahowie? Dla naszego pokolenia zabawa w Indian była na porządku dziennym. Dzisiejsze dzieci mają innych bohaterów. Szkoda. Warto przybliżyć im indiańską mitologię i pokazać kulturę w niezwykły sposób zespoloną z rytmem natury.  

Ciekawostką jest to, że książka „Dar totemów. Baśnie indiańskie”  jest przekładem z języka czeskiego. To bowiem Czech, Vladimir Hulpach, zebrał w oparciu o rozproszone anglojęzyczne źródła i uporządkował baśnie i mity różnych indiańskich plemion. W książce znajdziemy w sumie 32 baśnie podzielone na trzy główne części. Pierwsza część baśni opowiada o stworzeniu świata, druga zawiera opowieści o zwierzętach, trzecia – legendy dotyczące indiańskich bohaterów. To piąty wydany przez Media Rodzina zbiór baśni z różnych stron świata. Wcześniej ukazały się baśnie chińskie, afrykańskie, norweskie i celtyckie. Z pewnością i do nich warto zajrzeć.

Fantastycznie było poznawać żyjące w Ameryce zwierzęta, które w baśniach pełnią rolę równie ważną, co człowiek.  Cudownie było odkryć, że żyjący przed wiekami w odległym zakątku świata Indianie zadawali sobie te same pytania co my: skąd wzięło się słońce, kto przyniósł ogień, jak wygląda życie po śmierci…

Wszystkie baśnie są raczej krótkie, a ich akcja jest wartka i zwięzła, choć niektóre wcale nie są łatwe, inne zaś sprawiają, że po plecach przechodzą nas ciarki. W tej niezwykłej podróży przez świat Indian towarzyszyły nam niezwykłe, wymowne ilustracje Josefa Kremláčka. Barwne, symboliczne, pobudzające wyobraźnię.

Dar totemów
Tekst: Vladimir Hulpach
Ilustracje: Josef Kremláček
Tłumaczenie: Lenka Vitiva. Martyna Lemańczyk
Wydawnictwo Media Rodzina, 2011

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s