Podróże z legendą

Legenda o Złotej kaczce, opowieść o smoku wawelskim – ile razy czytaliście, albo opowiadaliście dzieciom którąś z tych historii? Ja pewnie mogłabym liczyć w setkach. Tymczasem wpada nam w ręce książka „Podróże z legendą” i nie tylko z zapałem po raz kolejny czytamy znane opowieści, ale odkrywamy też zupełnie nowe, mniej popularne legendy! A wydawało nam się, że w temacie polskich legend jesteśmy doskonale wyedukowani… „Podróże z legendą” – zbór 13 legend z różnych regionów Polski – wytyka nam nasze braki. Z prawdziwą przyjemnością poznajemy opowieść o tym jak Pan Bóg stworzył Kaszuby, czy historię o wiedźmach z Łysej Góry.

Na początku książki autorzy umieścili mapę Polski. Czytanie legend jest bowiem swoistą podróżą przez różne zakątki kraju. Jest opowieść z Warszawy, z Krakowa, Wrocławia, Poznania. Jest legenda z ziemi Kaszubskiej, z Gór Świętokrzyskich, jest też legenda z Pustyni Błędowskiej. Każda z legend opatrzona jest wstępem, krótką notką na temat miejsca, z którym jest związana. To dobry początek prawdziwej podróży.

Legendy są napisane stosunkowo trudnym językiem. Sporo tu słów takich jak „onegdaj”, „wyrychtował”, czy „prawi ludzie”. Czytając legendy mojej czterolatce czasami musiałam nieco upraszczać innym razem, tłumaczyłam znaczenie niezrozumiałych słów.

Taki, nieco trudniejszy język nie powinien jednak zniechęcać czytelników. Wręcz przeciwnie, świetnie pasuje on do przekazu literackiego, jakim jest legenda. Dobrze, żeby młodzi czytelnicy oprócz ciekawych opowieści przekazywanych od pokoleń, poznali też język i słowa, które powoli odchodzą do lamusa.

Podróże z legendą. Legendy o najsłynniejszych miejscach w Polsce
Autor: Mariola Jarocka
Ilustracje: Artur Nowicki
Wydawnictwo Aksjomat, 2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s