W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim

Przeczytaliśmy książkę o Henryku Wieniawskim. Piękną, wzruszająca i skłaniająca do refleksji książkę o wybitnym polskim skrzypku. Przed lekturą nie wiedzieliśmy o nim dosłownie nic! Wstyd się przyznać. Tylko w sumie skąd mieliśmy wiedzieć? Książka Anny Czerwińskiej-Rydel „W podróży ze skrzypcami” to jedyna znana mi, fabularyzowana opowieść o tym artyście. W książkach dla dzieci o Chopinie można wybierać, Wieniawski jest postacią mało znaną przeciętnemu, młodemu czytelnikowi. Autorka opowiedziała historię genialnego skrzypka w sobie właściwy sposób – z wielką wrażliwością i wnikliwością. Zadała też ważne pytanie: jaką cenę zapłacić trzeba za bycie geniuszem?

Książka „W podróży ze skrzypcami” opowiada o dwóch skrzypkach. jednym z nich jest Wieniawski, drugim – dwunastoletni Maciek, który żyje w naszych czasach, ma wielki talent i spotyka go zasłużony zaszczyt. Zostaje zaproszony przez anonimowego milionera do Moskwy, by zagrać na bezcennych skrzypcach, które należały do mistrza Wieniawskiego.

Właśnie dzięki tym skrzypcom los chłopca z epoki smartfonów splata się z losem Henia Wieniawskiego, genialnego dziecka, które w wieku trzech lat podejmowało swoje pierwsze muzyczne próby. Wieniawski dorastał w Lublinie pod okiem matki, która szybko zorientowała się, że jej syn ma wyjątkowy słuch muzyczny. Choć początkowo nie mogła przekonać do tego także ojca chłopca, doktora Tadeusza Wieniawskiego, po „diagnozie” skrzypcowego wirtuoza, który orzekł, że Henryk jest genialny i ojciec wsparł muzyczną edukację syna.

Jako ośmiolatek Henryk Wieniawski wyruszył w podróż do Paryża, gdzie miał podjąć studia w tamtejszym Konserwatorium. Z formalnego punktu widzenia było to niemożliwe – Henryk był za młody, a do tego nie był Francuzem. Jednak, kiedy profesorowie usłyszeli jak to cudowne dziecko gra – zmienili zdanie.

Los Henryka to los geniusza. Ale czy to łatwy los? Bynajmniej. Dzieciństwo spędzone poza domem, z dala od ukochanych rodziców. Galopująca kariera, która od lat młodzieńczych gnała go po całym świecie, nieustannie w podróży. Wieniawski umarł młodo, w wieku 45 lat i żył bardzo intensywnie. Teraz, w opowieści Anny Czerwińskiej-Rydel jego wyjątkowe skrzypce wykonane przed wiekami przez wybitnego lutnika Giuseppe Guarneri’ego del Gesú trafiają w ręce kolejnego zdolnego Polaka. Czy czeka go równie zawrotna kariera jak Wieniawskiego? Czy Maciek zdaje sobie sprawę, jak trudna i wymagająca jest kariera muzyka…

Podobnie jak inne książki Anny Czerwińskiej-Rydel z serii o wybitnych Polakach i ta dostarczyła nam wielu przeżyć. Także tych patriotycznych. Bo jak tu nie odczuć dumy z bycia Polakiem, kiedy ma się takich genialnych rodaków. Bardzo wiele się z niej także nauczyliśmy. Tylko moi chłopcy jakoś nie mogli zrozumieć, jak Wieniawski  mógł spotkać się w Paryżu z Chopinem… Tak po prostu na ulicy? Wygląda na to, że kiedyś świat był jeszcze mniejszy niż dzisiaj…

W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo Literatura, 2014

1 myśl w temacie “W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s