Czytam sobie – historie prawdziwe

Trzy książki, trzy poziomy i trzy prawdziwe historie. Tym razem wydawnictwo Egmont postawiło na historie z życia wzięte i w serii „Czytam sobie” ukazały się opowieści o wyprawie na biegun, rejsie Titanica i locie na Księżyc. Tradycyjnie już wybitni pisarze i świetni ilustratorzy. Prawdziwie dokonała propozycja dla młodych czytelników, szczególnie tych spragnionych wiedzy.

Moje chłopaki łyknęły wszystkie trzy książki w tempie błyskawicy. Wiadomo – starzy wyjadacze. Wcale nie zniechęciło ich to, że książeczki z poziomu 1 i 2 są dla początkujących czytelników. W końcu fakty, czy opisane w dwustu czy w tysiącu, czy w końcu w trzech tysiącach wyrazów, pozostają takie same i zawsze są interesujące.

Poziom pierwszy to „Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena”. Opowiada Rafał Witek, ilustruje Ewa Poklewska-Koziełło. Z pewnością nie łatwo opowiedzieć taką historię w tak niewielu słowach i do tego w interesujący sposób. W końcu szkrab, w którego ręce ona trafi, ma zostać wciągnięty i w samą opowieść, i w czytanie. Duet pisarsko-ilustratorski podołał temu zadaniu. Mamy historię prawdziwą w wersji dla najmłodszych.

Poziom drugi to „Historia pewnego statku. O rejsie Titanica”. Opowiada Zofia Stanecka, ilustruje Joanna Rusinek. O feralnym rejsie dowiadujemy się z relacji jednej z

jego uczestniczek, wówczas małej dziewczynki – Ewy Hart. Autorka przemyca w opowieści sporo faktów: wiemy skąd, dokąd i kiedy wypływał statek, wiemy z czego został zbudowany, wiemy ile miał pokładów i kogo zabrał w rejs. Poznajemy też z bliska uczestników rejsu, ludzi z krwi i kości: Ewę, jej mamę, a także załogę, np. radiooperatora Harolda. Dowiadujemy się też, co pisały gazety po katastrofie.

Poziom trzeci – „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc.” Opowiada Ewa Nowak, ilustruje Tomek Kozłowski (wielkie oklaski za ilustracje). Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy. Czytelnik śledzi losy uczestników tej niezwykłej wyprawy niemal godzina po godzinie. Nie brakuje szczegółów technicznych. Jest świetnie opowiedziana historia pełna napięcia, zwrotów akcji, momentów euforii i wspaniałego przykładu zespołowej pracy. Każdy z członków załogi Apollo 11 znał swoje miejsce, nikt nie wyrywał się do przodu, każdy wypełnij swoje zadania najlepiej jak mógł, by wspólnie doprowadzić do wypełnienia misji.

Seria „Czytam sobie – fakty” to kolejny dowód na to, że najwspanialsze historie pisze dla nas życie. Dobrze, że teraz dzieci mogą dzięki tym opowieściom doskonalić sztukę czytania.

Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena
Tekst: Rafał Witek
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Egmont 2014

Historia pewnego statku. O rejsie Titanica
Tekst: Zofia Stanecka
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Egmont 2014

Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc
Tekst: Ewa Nowak
Ilustracje: Tomek Kozłowski
Wydawnictwo Egmont 2014

1 myśl w temacie “Czytam sobie – historie prawdziwe”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s