Wojna na Pięknym Brzegu

Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, żeby znaczenia słowa Żoliborz doszukiwać w języku francuskim i nazwę warszawskiej dzielnicy zamienić w joli bord – Piękny Brzeg. Jednak jeśli kochasz miejsce, w którym się wychowujesz, to nawet szemrząca „ż” i „rz” nazwa, kojarzy ci się z czymś najpiękniejszym na świecie. Krysia Grabowska – główna bohaterka książki „Wojna na Pięknym Brzegu” autorstwa Andrzeja Marka Grabowskiego, kocha Żoliborz – swój dom. Kiedy wybucha wojna, Krysia ma 10 lat i nie rozumie, jak ktoś śmie tak po prostu przyjść ze swoim wojskiem, czołgami i bombowcami, i zniszczyć jej dom, jej miejsce na ziemi.

„Wojna na Pięknym Brzegu” to kolejna opisywana przez nas książka, która współczesnym dzieciom opowiada o drugiej wojnie światowej. Nam opowiadali o niej nasi dziadkowie; dziadkowie naszych dzieci często już nie pamiętają wojny. My wychowaliśmy się w komunizmie, naszym powojennym spadku. Nasze dzieci urodziły się w wolnym kraju. Każdego dnia powinniśmy dziękować za to Opatrzności. Jednak dziękując za wolność, czytajmy dzieciom takie historie, jak ta – pięknie opowiedziana historia małej dziewczynki, dla której wojna była codziennością.

Andrzej Marek Grabowski spisał historię, którą opowiedziała mu mama. Opowiadała mu ona o wojnie opowiadając o swoim dzieciństwie, zupełnie jak czynią to wszyscy rodzice, wspominając swoje młode lata. Dla Krystyny Grabowskiej wojna była częścią codziennego życia na ukochanym Żoliborzu.

Z książki „Wojna na pięknym Brzegu” dowiadujemy wielu historycznych faktów, czytamy o okrucieństwie okupantów, cierpieniu warszawiaków, ale też o bohaterstwie, patriotyzmie, honorze. „Wojna na Pięknym Brzegu” ujęła mnie przede wszystkim tym, jak opowiada o wojennym dorastaniu. Krysia, jak każda nastolatka przeżywa przyjaźnie, miłości, ma ochotę na psoty i nie zawsze słucha mamy. Ma też swoje tajemnice, tyle tylko, że są to tajemnice na miarę czasów, w których dorasta. Największą z nich jest udział w akcjach AK – Krysia roznosi po całej Warszawie meldunki, a nawet broń!

Andrzej Marek Grabowski pięknie opowiedział wojenną historię swojej mamy, a Joanna Rusinek fantastycznie zilustrowała książkę. Krysia przeżyła wojnę i Powstanie Warszawskie, podobnie jak wielu jej krewnych i przyjaciół. Nie wszystkim bohaterom książki udało się jednak przejść przez wojenny koszmar. Ludzie podczas wojny starali się w miarę normalnie żyć, walczyli i ginęli. Czytajcie o tym dzieciom i oby ich los nigdy nie otarł się o wojnę…

Wojna na Pięknym Brzegu
Autor: Andrzej Marek Grabowski
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Literatura, 2014

2 myśli w temacie “Wojna na Pięknym Brzegu”

  1. Dziękuję za tę recenzję. Nie mam teraz tyle czasu, żeby przeszukiwać księgarnie i biblioteki, więc bardzo , mi Pani pomogła:) Chcę moim dzieciom czytać o wojnie, sama dużo czytałam na ten temat jak byłam mała, są historie, które bardzo dokładnie pamiętam do dziś.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s