Zuza, Maks i ich niekończące się przygody

Przygody Zuzy nigdy się nie kończą… Teraz już to wiemy. Przeczytaliśmy dwie zabawne książeczki z serii o Zuzie: „Zuza ma adoratorów” oraz „Zuza i sukienka dla Maksa”. To opowiastki o niemałych problemach małych ludzi. Pierwsza z nich przypadła nam do gustu zdecydowanie bardziej niż druga – pięknie opowiada o miłosnych dylematach rozgryzanych z perspektywy zakochanych o wzroście do metr dwadzieścia. Nieźle się przy tym uśmialiśmy!

„Zuza ma adoratorów” to doskonała opowieść o tym, do czego prowadzą rozmyślania w stylu „co by było gdyby”. Zuza rzuca Maksowi pewnego ranka suche stwierdzenie, że gdyby chłopiec nie przeprowadził się w jej okolicę nigdy nie zostałby ukochanym Zuzy. Co? Percepcja świata Maksa zmienia się drastycznie. Wszędzie w koło widzi potencjalnych adoratorów swojej lubej. Gorzej. Zaczyna ich przekupywać, by nigdy nie posunęli się do podrywania Zuzy. Kosztuje go to majątek: karty, ulubiona czapka z daszkiem i cała masa innych gadżetów. Miłość bywa skomplikowana, także w dziecięcym wydaniu.

Udręczony Maks odwraca jednak swoje myślenie. Gdybym się nie przeprowadził, miałbym ukochaną-która-nie-jest-Zuzą – myśli. Oj, jaką ulgę mu to przynosi. Na szczęście następnego ranka Zuza też jest po nocy pełnej przemyśleń i prawdziwa miłość zwycięża.

„Zuza i sukienka dla Maksa” jest nieco zaskakująca. Nie chcę się w niej doszukiwać opowiastki w stylu modnego ostatnio gender, ale jakoś w dzisiejszych czasach niestety wisi to w powietrzu… Może stąd mój dystans do tej historii.

Najmłodszej się jednak podoba. I niech tak zostanie. Zuza lubi piłki i sportowe ubrania, ale Maks marzy o tym by zobaczyć ukochaną w cudnej różowej sukience. W końcu jego marzenie się spełnia. Okazuje wtedy, że w rzeczywistości różowa sukienka pasuje bardziej jemu a nie zadziornej Zuzie.

Treść taka sobie, ale forma graficzna świetna! Ilustracje Delphine Durand, której niezwykłe obrazki znamy już z książki Mój dom są zdecydowanie mocnym punktem książek. Kolorowe, z ikrą, przykuwają wzrok i zatrzymują go na długo.

Zuza ma adoratorów / Zuza i sukienka dla Maksa
Autor: Thierry Lenain
Ilustracje: Delphine Durand
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo Entliczek, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s