Sklota, Matylda i reszta świata

Jakże ograniczone jest myślenie nas dorosłych! Długo nie mogłam się przyzwyczaić do Skloty. Głowiłam się: skąd to imię, czy to ksywka? Czemu dziwne takie? Najmłodsza nad Sklotą od razu przeszła do porządku dziennego. Skoro Sklota, to Sklota. Ważne jakie ma przygody. A przygody ma rozmaite. Zostały one opisane przez Agnieszkę Gadzińską w książce „Sklota i reszta świata”. No czytaj wreszcie mamo!

Skolota to dziewczynka jakich wiele. Ma przyjaciółkę – Matyldę i kota… Z tymże kot jest raczej niezwykły. Choć z wyglądu kot Kaktus to zaniedbany powsinoga z obskubanym ogonem, wyróżnia się nieprzeciętną inteligencją i… gada. Chociaż tylko ze Sklotą.

Sklota i Matylda podobnie jak wiele dziewczynek, w swoim młodym życiu mają mnóstwo dylematów do rozwiązania. Właściwie każdego dnia wydarza się coś, co nie pozwala tak po prostu przejść nad tym do porządku dziennego. Zwykle zaczyna się od tego, że dorośli coś tam sobie powiedzą, a potem nie mają czasu wytłumaczyć dociekliwej pięciolatce o co chodzi.

Tak było na przykład z kompleksami. Tata rzucił od niechcenia, że wszystkie dziewczyny mają kompleksy, mama wystarczająco szybko nie pośpieszyła z wyjaśnieniem tematu i Sklota wraz z Matyldą wyruszyły na poszukiwania owych kompleksów. W końcu wszystkie dziewczyny to mają, to czemu one by nie miały ich mieć! Wędrowały od sklepu do sklepu uzbrojone w swoje oszczędności. Skoro nie mają kompleksów to muszą je przecież kupić. Wynikło z tego spore zamieszanie.

„Sklota i reszta świata” to barwnie opowiedziane i równie barwnie zilustrowane opowiadania o perypetiach dziewczynek, które o znaczeniu pewnych słów i sytuacji dowiadują się na własnej skórze. Sklota i Matylda są ciekawskie i uparte, także nie odpuszczą okazji by wyjaśnić problem, który je trapi. Tym bardziej, że my dorośli często ignorujemy dziecinne dopytywanie się.

Spędziliśmy ze Sklotą czas podczas naszej podróży na majówkę. Momentami historyjki były nieco za trudne dla mojej pięciolatki. Starałam się jednak możliwie szczegółowo wyjaśnić jej ich sens. Bałam się, że jak tego nie zrobię wynikną z tego niemałe kłopoty…

Sklota i reszta świata
Autor: Agnieszka Gadzińska
Ilustracje: Artur Nowicki
Wydawnictwo Skrzat, 2014

2 myśli w temacie “Sklota, Matylda i reszta świata”

  1. Jedna z lepszych serii książek dla dzieci (są cztery części) jakie czytałam mojej córce. A co się naśmiałam, to moje 🙂 gorąco polecam!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s