Konkurs czytelniczy: Ogłaszamy laureatów

Tadaaam! Ogłaszamy laureatów konkursu „Odczarowujemy lektury szkolne. W kategorii klas młodszych pierwszą nagrodę przyznaliśmy Magdzie Orłowskiej za piękną recenzję książki „Królewna” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej. Wśród starszych autorów najbardziej ujęła nas dojrzała recenzja książki „ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej nadesłana przez Kajetana Waligórskiego z klasy VI. Gratulacje!

Zresztą sami przeczytajcie recenzje naszych lauretaów.

Magda Orłowska, Klasa II:  „Królewna” Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Bardzo podoba mi się książka „Królewna”. Jej autorką jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel, a ilustracje do niej stworzyła Ewa Poklewska-Koziełło. Podobają mi się takie rysunki – są wesołe, kolorowe, dzięki nim czytanie nigdy się nie dłuży, choć ta lektura wcale nie jest nudna!

Główną bohaterką jest Amelka. To dziewczynka, która ma wszystko – piękne zabawki, ubrania, śliczny pokój, ale nie jest ani trochę szczęśliwa. Nam się często wydaje, że jakieś rzeczy sprawią, że będziemy szczęśliwsi, ale to nieprawda: co z tego, że ma się mnóstwo zabawek, gier, gdy jest się samemu? Lepiej mieć przyjaciół, to jest prawdziwy skarb!

Amelka przekonuje się, że najmilej jest spędzać czas z rówieśnikami, bawić się z nimi, a dzieciaki z podwórka dowiadują się, że posiadanie wielu rzeczy i brak obowiązków to wcale nie jest najlepsza rzecz na świecie.

Teraz nie spotyka się królów i królowych, ale tacy rodzice jak Amelki są i dziś – wiele dzieci przechwala się swoimi prezentami, rzeczami, które mają. Takie dzieci uważają czasem, że są ważniejsze od innych, a to nieprawda – w rzeczywistości są smutne i biedne – bo te rzeczy muszą im zastąpić przyjaciół, prawdziwe zabawy. Dobrze by było, gdyby to zrozumiały, poszukały sobie koleżanek i kolegów, a nie tak skupiały się na tym, co mają.

Kajetan Waligórski, klasa 6d: „Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa

Książka Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy” to godna polecenia lektura dla młodzieży i nie tylko. Dzieło pisarki urodzonej w 1903r. to  powieść o młodych ludziach, ich problemach i potrzebach. Ukazała się w kilku edycjach, mój egzemplarz został wydany przez „ Naszą Księgarnię” w 2007r.

Zaraz na początku czytelnik zostaje wciągnięty w sprawy, którymi żyją bohaterowie: Ula, Pestka, Marian i Julek. Przybycie na ich wyspę Zenka – „obcego” staje się dla nich powodem do zmiany poglądów na życie. Po przeżyciu wspólnych przygód wiedzą, że przyjaźń, lojalność, zaufanie i zdolność do niesienia pomocy innym powinny być ich wyznacznikami na dalszą drogę.

Zrozumieli jednocześnie, jakie mają szczęście, wychowując się w domach przyjaznych, pełnych zrozumienia i miłości. Zrozumieli także, że chcą i muszą pomóc nowemu przyjacielowi w odnalezieniu wujka, który zmieniłby jego losy na lepsze. Zenek bowiem bardzo wcześnie stracił matkę i wychowywał się u ojca alkoholika. Nie mogąc dłużej wytrzymać w domu uciekł, by poszukać schronienia u wujka Antoniego.

Codzienne przebywanie ze sobą uzmysłowiło bywalcom wyspy, ze Zenek to dobry i wartościowy chłopak. Zaimponował im jako bohater, który uratował życie dziecka ogrodniczki. Był też czuły i wrażliwy na krzywdę wyrządzaną zwierzętom. Nie wahał się stanąć w obronie psa, którego dwóch wyrostków bezlitośnie obrzucało kamieniami. Wspólne obcowanie korzystnie wpłynęło na każdego z bohaterów powieści. Pestka stała się mniej zarozumiała, Marian nauczył się tolerancji wobec innych. Zenek zaś dzięki Uli odzyskał wiarę w ludzi i zaczął im ufać.

Książka I. Jurgielewiczowej wywarła na mnie duże wrażenie. Pierwszy raz miałem do czynienia z mądrą i wzruszającą powieścią o miłości i tolerancji. Intrygujący jest też tytuł „Ten obcy”. Wywołuje, bowiem pytanie, czy żyjemy wśród ludzi obcych? Czy przebywanie z obcym to sytuacja beznadziejna, czy też mogąca przynieść wzajemny szacunek i zrozumienie? Okazuje się, że „obcy” może stać się nawet najlepszym przyjacielem. Na te pytania odpowie sobie każdy czytelnik, po zapoznaniu się z treścią tej niewątpliwie ciekawej lektury.

Chciałbym zaznaczyć, że powieść ta została wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena (1964), na którą wpisywane są wybitne książki współczesnych pisarzy z całego świata, służące ideom przyjaźni i zbliżenia między dziećmi i młodzieżą wszystkich narodów. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY), działające pod patronatem UNESCO.”

p.s. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wyślemy pocztą do szkół. Liczymy na to, że dzięki temu zostaną one Wam uroczyście wręczone.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s