Siri i nowi przyjaciele

Historia o Siri jest bardzo prosta. Ale właśnie w tym tkwi jej największy urok. Mała dziewczynka marzy o rodzeństwie, jednak kiedy mama stanowczo wybija jej ten pomysł z głowy, stwierdza, że ewentualnie może zadowolić się psem. Poszukiwania czworonożnego przyjaciela pochłaniają ją do reszty. Zresztą nie tylko nią. Także trzech zadziornych chłopców: Małego Otto, Średniego Otto i Dużego Otto. Jak kończy się ta historia? Zamiast jednego psiego przyjaciela, Siri ma aż trzech przyjaciół o imieniu Otto!

Kiedy w nasze ręce trafiła książka „Siri i nowi przyjaciele” pokochaliśmy ją od pierwszego wejrzenia za ilustracje. Siri przybyła do nas z Finlandii, a skojarzyła się nam od razu z książkami innego fińskiego autora – Marcusa Majaluomy. (Pisałam kiedyś o jego książce „Tato, kiedy przyjdzie Święty Mikołaj”). Podobnie jak książki  Majaluomy, także historia o Siri jest oryginalnie i zabawnie zilustrowana. Mieliśmy niemało zabawy odnajdując w poszczególnych ilustracjach śmieszne miny, dziwaczne podobieństwa miedzy psami i ich właścicielami.

Mi się spodobał jeszcze wątek rodziców, którzy o wszystkim chcą porozmawiać z dzieckiem „za godzinę”, a ta „zagodzina” jakoś nigdy nie nadchodzi. Potem, kiedy już w pełnym zwrotów akcji życiu małej dziewczynki coś się zmienia i przestaje ona wiercić dziurę w brzuchu, rodzice zaczynają się martwić. Jakże trafna obserwacja autora dotycząca nas rodziców.

Opowieść o Siri ma w sobie pewien wdzięk. Nie ma jednak sensu doszukiwać się w niej drugiego dna, czy ukrytego sensu. To po prostu spisane i doskonale narysowane perypetie dziewczynki, jakich wiele. W ramach serii o Siri ukazały się także jeszcze inne książki. Z pewnością sięgniemy po niektóre z nich.

Siri i nowi przyjaciele
Yekst: Tiina Nopola
Ilustracje: Mervi Lindman
Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal sp. Z o.o., 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s