Pasażer nie z tej ziemi. Podróż z Kornelem Makuszyńskim

Dzięki Kalinie Jerzykowskiej autorce książki „Pasażer nie z tej ziemi” wyruszyliśmy w podróż z Kornelem Makuszyńskim. Razem z nami podróżował Michał, główny bohater powieści. Michał miał dużo lepiej niż my, bo sympatyczny jegomość w surducie siedział z nim ramię w ramię w autokarze wiozącym szkolną wycieczkę szlakiem Makuszyńskiego. Ów jegomość, pasażer na gapę, czarował Michała rozmaitymi zabawnymi i mrożącymi krew w żyłach opowieściami, a sam starał się zrozumieć „dzisiejszą młodzież”. To była wielce pouczająca przejażdżka. Pokazała nam jak mało o Kornelu Makuszyńskim wiemy i ile jego książek musimy jeszcze przeczytać.

Bardzo lubimy czytać wspólnie książki o sławnych Polakach. Mamy za sobą lekturę kilku powieści Anny Czerwińskiej-Rydel: o Marii Konopnickiej, o Heweliuszu, Januszu Korczaku, a ostatnio o Wieniawskim. Tym razem sławnego Polaka przedstawia nam Kalina Jerzykowska. Jej pomysł na przybliżenie współczesnym młodym czytelnikom postaci Kornela Makuszyńskiego jest bardzo ciekawy – Jerzykowska sprowadza Makuszyńskiego do dzisiejszego świata i sadza go w jednym autokarze ze zgrają młodych ludzi. W dodatku owa młodzież, stara się rozwikłać pewną zagadkę, spisek, konflikt nabrzmiewający jak wrzód w ich własnym gronie. Historia niczym z powieści Makuszyńskiego!

Makuszyński pojawia się ni stąd ni zowąd – ni to duch, ni to senna mara. Obserwuje, opowiada o swoich doświadczeniach odnosi dzisiejszą rzeczywistość do swoich własnych wspomnień z dzieciństwa i młodości. Ooo, a te są niezmiernie intrygujące. Nasz ceniony autor w swoich szczenięcych latach był nie lada zawadiaką. Dziwi się, oj dziwi Makuszyński nad tym dzisiejszym światem, nad tymi dziećmi, przed którymi świat stoi otworem, które mają prawdziwe skórzane piłki (w jego czasach prawdziwy rarytas), a wolą siedzieć w domu ze smarfonem w ręku.

Inny świat. Tak, inny, ale nie pod każdym względem. Okazuje się, że pewne koleżeńskie zatargi, sztubackie dowcipy, miłosne zawody były, są i pewnie będą zawsze takie same. W dzisiejszych dzieciakach nasz pasażer na gapę rozpoznaje swoich kolegów i koleżanki. Niby inni, a w sumie tacy sami.

Autorka po wielokroć odnosi się w swojej książce do bohaterów powieści Kornela Makuszyńskiego. Nie wszyscy są nam znani. Niektórzy raczej z adaptacji filmowych niż z książkowego pierwowzoru. Zaintrygował nas jednak ten świat. Zaintrygował nas Makuszyński. Pewnie nie spotkamy go w szkolnym autokarze, jak Michał, ale zawsze możemy umówić się z nim na spotkanie na kartach jego powieści. Do zobaczenia panie Kornelu!

Pasażer nie z tej ziemi
Autor: kalina Jerzykowska
ilustracje: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo Literatura, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s