Jacek Ogórski vel Korniszonek

Śmiech Średniego pochylonego nad lekturą – bezcenne. Jeśli chcecie sprawić sobie taką przyjemność i obserwować swoją latorośl podśmiechująca się pod nosem, a nawet wybuchającą gromkim „buahaha” zaopatrzcie się w „Korniszonka” autorstwa Grażyny Bąkiewicz. Książeczka o małolacie, który już na samym początku swojej szkolnej kariery stwierdza z całym przekonaniem, że nauka nie jest jego powołaniem, rozbawi do łez i Waszą pociechę, i Was.

„Korniszonek” to świetna propozycja do wspólnego czytania właśnie dlatego, że bawi niezależnie od wieku. My czytaliśmy „na raty”, najpierw Średni, potem ja. Codzienne wieczorne chichoty i pełna pasji relacja Średniego, próbującego przekazać mi zawiłą historię głównego bohatera, zdecydowanie zachęciła mnie to przeczytania książki.

Jacek Ogórkski, zwany Korniszonkiem, idzie do szkoły. Wcześniej czy później czeka to każdego. Korniszonek, szybko przekonuje się jednak, że nauka nie należy do jego ulubionych zajęć. Chłopiec nie jest wybitnym uczniem, ale z pewnością jest wystarczająco bystry, by stwierdzić, że jeśli ma się wykręcić ze szkoły, to potrzebuje pomocy – przydałby się czarodziej.

I uwaga… Korniszonek spotyka na swojej drodze czarodzieja o wdzięcznym imieniu Mietek. Niestety podobnie jak nasz bohater, Mietek jest nieco niedouczony ( nie uważał w szkole magii), przez co obydwaj bohaterowie nieustannie wpadają w kłopoty.

W książce spodobało nam się to, jak szkolny świat, od którego Korniszonek nieustannie stara się uwolnić, miesza się ze światem magii. Wybryki małego rozrabiaki nie są może zbyt pedagogiczne, jednak młodzi czytelnicy  instynktownie wyczuwają w książce pewien dystans, humorystyczną przesadę. Ta książeczka ma być po prostu śmieszna i taka właśnie jest!

Po lekturze „Korniszonka” Średni natychmiast sięgnął po kolejną książkę z serii „1:0 dla Korniszonka”. Tak to, paradoksalnie, książka o chłopcu, który alergicznie wręcz reaguje na litery, zupełnie pochłonęła mojego małego czytelnika.

Korniszonek
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustracje: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo Literatura, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s