Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach

1 września to nie jest radosny dzień. Na pewno nie dla ogromnej rzeszy uczniów, którzy chcą, czy nie chcą rozpoczynają rok szkolny. W szkolnym zamieszaniu staramy się jednak nie zapominać też o tym, że 1 września to dzień, który boleśnie wrył się w historię naszego kraju. Tym bardziej, że Westerplatte tak blisko od naszego domu. Właśnie dlatego 1 września sięgamy zwykle po lekturę patriotyczną. Tym razem jest to książka Zofii Staneckiej „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach.”

Dzisiaj mieliśmy tylko zacząć lekturę. Jedno święto i reszta na potem. Tym bardziej, że do czytania siadamy późno, a jutro pobudka wczesnym świtem. Okazało się jednak, że Średni postanowił dzisiaj książkę skończyć. Po przeczytanych wspólnie dwóch rozdziałach, zaszył się pod kołdrą i czytał dalej. Po pół godzinie przydreptał z pytaniem na ustach: „Jest druga część?”

„Nasza paczka i niepodległość” to genialne połączenie opowieści przygodowej z leksykonem historycznym. Tytułowa „Nasza paczka”, czyli Jacek, Malinowski, Jagoda, Maśka, Wiktor i Dziadek (prawdziwy dziadek Wiktora, który jest nie tyle członkiem ekipy, co jej mentorem i doradcą w sprawach dotyczących historii Polski) posiada swoją bazę.

Baza jak to baza ukryta jest wśród krzaków i gałęzi. Dla przypadkowego przechodnia nie przedstawia żadnej wartości, dla naszej paczki jest jednak bezcennym skrawkiem ziemi. Członkowie paczki bronią niepodległości bazy przed najazdem bandy Maciupków, tworzą własną konstytucję i świętują dzień pelerynki – symbolu bazy.

Ich przygody przeplatane są barwnie zilustrowanymi i wzbogaconymi o historyczne zdjęcia informacjami na temat sześciu polskich świąt: 11 listopada, 1 maja, 2 maja, 3 maja, 4 czerwca (Dzień Wolności i Praw Obywatelskich) oraz 15 sierpnia.

Tekst napisany jest z właściwym autorce polotem i błyskotliwym humorem. „Nasza paczka i niepodległość” to dowód na to, jak pięknie uczyć można dzieci patriotyzmu – z uśmiechem na ustach.

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach.
Tekst: Zofia Stanecka
Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo Egmont, 2014