Dlaczego mleko jest białe?

Książek dla ciekawskich dzieci na szczęście na naszym rynku wydawniczym nie brakuje. O wielu z nich pisałyśmy także na naszych łamach „Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci” to jednak książka nieco inna od leksykonów i przygotowanych przez dorosłych odpowiedzi na pytania, którą zadają sobie i nam nasze dzieci. W książce Susanne Orosz znajdziemy kilkanaście opowiadań na rozmaite tematy: o pomidorach, makaronie, miodzie, truskawkach i czekoladzie. Opowiadania jednocześnie opowiadają pewną historię i przekazują ciekawskim maluchom wiedzę.

„Dlaczego mleko jest białe?” spodobało mi się przede wszystkim z jednego powodu: historyki, które znajdziemy w książce z przyjemnością przeczytają i starsze, i młodsze dzieci. Starsi czytelnicy mają bowiem w czym wybierać. Dla nich ukazało się ostatnio sporo ciekawych, napakowanych wiedzą książek (niech wspomnę tylko „Tato a dlaczego?”, czy „Wielkie pytania małych ludzi”). Rzadko trafiam jednak na literaturę objaśniająca zjawiska życia codziennego najmłodszym czytelnikom.

„Dlaczego mleko jest białe?” nie zdradzi wam tajemnic kwarków, czy zawiłości ludzkiego organizmu. Za to z krótkich opowiadań, którymi bohaterami są dzieci, dowiecie się jak powstaje makaron, jak rosną ziemniaki, i jak pszczoły produkują miód. Wszystko opowiedziane w prosty sposób, a cenna wiedza przekazywana niejako mimochodem.

Jako wisienkę na torcie, na końcu każdej historyjki znajdziecie krótkie podsumowanie dotyczące omawianego tematu, taki kącik wiedzy. Uprzedzam jednak! Nie spodziewajcie się naukowych wywodów. Opowiastki dla ciekawskich doceni jednak każda 5-letnia istota. Moja doceniła!

Dlaczego mleko jest białe?
Tekst: Susanne Orosz
Ilustracje: Yayo Kawamura
Tłumaczenie: Mirosława Sobolewska
Wydawnictwo Prószyński i Spółka, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s