Mamy „Kłopot”

Czytelnicy tego bloga wiedzą, jak ważne jest, by dzieci obcowały z książkami. Nierzadko zapominamy jednak o tym, że książki które podsuwamy naszym dzieciom powinny być piękne. Ileż wśród literatury dziecięcej brzydoty. Na szczęście nie brakuje też wśród literatury dziecięcej pozycji pięknych. Ba! Prawdziwych dzieł sztuki. Takich perełek dla czytelniczych koneserów. Niejeden rodzic pochyla się nad takimi książkami i myśli: „Nie. To za trudne. Piękne, ale nie dla maluchów.” Na tym właśnie polega Wasz kłopot. To Wy, rodzice, musicie pokazać dzieciom takie prawdziwie piękne książki. Jeśli szukacie książki z duszą, sięgnijcie po „Kłopot”.

Wiem, wiem. Trudno pojąć, dlaczego warto zaopatrzyć biblioteczkę w książkę, która choć ma 48 stron, mieści w sobie zaledwie kilkaset słów. Mało w niej kolorów. Wszystko spokojne, stonowane, kremowo-białe. Jak haftowany obrus babci.

Jak przekonać dziecko, że warto nad „Kłopotem” się pochylić, zadumać? Prawdziwy kłopot. My zaczęłyśmy od dotykania okładki. Zgadywałyśmy, co przedstawia lekko wklęsły, beżowy kształt. Różne myśli przychodziły nam do głowy: czapka, cukierek… Żelazko? Tak to kształt po żelazku! Zaczynamy czytać.

Historia płynie i wciąga nas powoli w gonitwę myśli naszej bohaterki. Wciąga nie tyle słowem, co obrazem. Nie wszystko jest tu bowiem opowiedziane, wiele zostało za to narysowane.

Na ulubionym obrusie mamy, podczas prasowania pojawia się ślad, plama. Kłopot. Patrzymy na plamę, a ta podsuwa różne myśli. Jak ją usunąć? Mama będzie zła. Chyba najlepiej zapaść się pod ziemię. Znacie to? Na pewno! I my rodzice, i dzieci, nie raz coś zbroiliśmy, a potem szukaliśmy sposobów na poradzenie sobie z kłopotem.

O tym właśnie jest ta książka o kłopocie, emocjach, które nam towarzyszą w takich sytuacjach, ale także o miłości, o kochanej mamie, która nawet kłopot potrafi zamienić w miłe wspomnienie.

Kłopot
Tekst i ilustracje: Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Wytwórnia 2012
Dziękujemy sklepowi DaWanda za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s