Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii

Prawdziwą odwagą wykazał się Leszek K. Talko sięgając po słynną parę bohaterów z powieści Henryka Sienkiewicza. Ale spokojnie „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii” to nie próba kontynuacji kultowej powieści. To zupełnie nowa jakość.  Powieść szpiegowsko-detektywistyczna z nutką magii. Główni bohaterowie niby ci sami, jednak historia opowiedziana tak, by  zainteresować współczesnego młodego czytelnika. Dynamiczna, wartka akcja, pełna nieoczekiwanych zwrotów trzyma w napięciu i nie pozwala oderwać się od lektury.

Minęły dwa lata od afrykańskich wydarzeń i los zawiódł Stasia do Indii. Chłopiec oczekuje na przybycie przyjaciółki, jednak ta się nie pojawia. Zostaje porwana. Historie obydwu bohaterów toczą się przez sporą część powieści równolegle, niezależnie od siebie. Na początku lektury zdecydowanie więcej jest pytań niż odpowiedzi. Kim jest tajemnicze plemię thagów, które bezszelestnie morduje niczego nie spodziewające się ofiary oplatając ich szyje szarfami? Kim jest ekscentryczna hrabina Bławatska? Dlaczego wszystkim tak zależy na odnalezieniu największego diamentu świata? Odpowiedzi pojawiają się powoli, stopniowo, a czytelnik musi niemało się wysilić by poskładać w całość elementy tej skomplikowanej układanki.

Jest w książce spoko momentów grozy – życie i bezpieczeństwo Nel nie raz jest poważnie zagrożone. Jest też o trudnej męskiej przyjaźni Stasia ze szkolnym kolegą z Madrasu – Mungo. Jest o magii, czarach, hinduskich sekretach i wierzeniach. Jest w końcu o skomplikowanej sytuacji geopolitycznej Indyjskiego Imperium, choć ta przedstawiona jest w tle, w sposób nienachalny acz interesujący. Bardziej dociekliwy czytelnik z pewnością sięgnie do źródeł i sprawdzi, czy miejsca, osoby, sytuacje mają odniesienie do ówczesnej rzeczywistości.

Książka „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii” ujęła mnie przede wszystkim swoją innością w porównaniu z sienkiewiczowskim pierwowzorem. Porywanie się na stworzenie dzieła, które stanowiłoby kontynuację „W pustyni i w puszczy” nie byłoby z pewnością dobrym posunięciem. Leszek K. Talko stworzył natomiast powieść, w której  występują wprawdzie ci sami bohaterowie, jednak ich historia opowiedziana jest zupełnie inaczej.

Książka ma też nie małe szanse na adaptację filmową. Akcja bowiem niczym z „Indiany Jonesa”. Zanim jednak przyjdzie czas na film, koniecznie podsuńcie dzieciom do lektury najnowsze przygody Stasia i Nel. Pobudzają wyobraźnię i pozwalają zasmakować klimatu imperialnych Indii.

Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii
Autor: Leszek K. Talko
Wydawnictwo Znak, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s