Tomek i Jacek. Rysiek i Królik. Dobry komiks to jest to!

Cieszę się, że moje dzieci czytają różne książki. Grube, cienkie, małe, duże, poważne i zabawne. Nigdy jednak nie zapominam o tym, że ich przygoda z książką zaczęła się od komiksów. To „Tytusy”, „Tintin” i „Dolandy” nauczyły ich składać pierwsze słowa i pokazały, że w książkach schowane są historie, które warto poznać. Jeśli ktoś mnie pyta, jak zachęcić dziecko do czytania, często odpowiadam: „Podsuń mu komiks!” Mam dla Was kolejne dwa do podsunięcia. Zabawne, nieco irracjonalne i bardzo kolorowe: „Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua” oraz „Rysiek i Królik w szortach”.

Na polskim rynku nie brakuje ciekawych propozycji komiksowych. W końcu jest z kogo brać przykład. Komiksy Papcia Chmiela czy Bohdana Butenko to klasa sama w sobie. Pojawiają się jednak młodzi twórcy, którzy mają dla nieletnich czytelników ciekawe propozycje.

„Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua” wymalowani przez Jakuba Grochalę bardzo nam się spodobali pod względem graficznym. Kolory i dbałość o szczegóły okraszona nutką rysunkowego absurdu dają świetny efekt. Wakacyjną historię dwóch misiów (ja myślałam, że to psiaki) wymyślona przez Michała Chojnackiego czyta się z wielką przyjemnością. Pomysł ze światem na opak nie jest może nowy, ale zrealizowany w sposób pomysłowy i zaskakujący.

„Rysiek i Królik w szortach” to rzecz o szkolnych i domowych perypetiach, czyli sprawy bliskie sercu każdego małolata. Duet Rysiek (bohater jest rysiem) i Królik to dwie charakterologiczne skrajności. Razem prawdziwa mieszanka wybuchowa. Spożycie grozi salwami śmiechu i wielokrotną lekturą.

Dodam jeszcze, że obydwa albumy są plonem „Konkursu imienia Janusza Christy na konkurs dla dzieci” organizowanego przez wydawnictwo Egmont. (Janusz Christa to autor m.in. kultowego Kajko i Kokosza). Dobrze, że jest taki konkurs, i dobrze, że są młodzi zdolni, którzy chcą pisać i rysować dla dzieciaków. Kto wie, ilu nowych czytelników zarazi się bakcylem czytania dzięki ich komiksom? Oby jak najwięcej.

Rysiek i Królik w szortach
Autorzy: Katarzyna Urbaniak, Krzysztof Budziejewski, Łukasz Piotrowicz

Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua
Autorzy: Michał Chojnacki / Jakub Grochala
Klub Świata Komiksu, Wydawnictwo Egmont, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s