Czarodziejskie przygody Franka

Książka w twardej oprawie, z grubymi kartkami, ilustracjami (gdzieniegdzie kolorowe, gdzieniegdzie czarno-białe) – taka książka przez duże K. W środku historia. Magiczna. Tajemnicze przejścia przez strych do innego świata, gadające zwierzęta, wszystko co potrzebne w porządnej opowieści.  „Czarodziejskie przygody Franka” oraz „Franek i duch drzewa” Lecha Zaciury to pięknie wydane historie o niezwykłych przygodach chłopca. To książki o smaku dzieciństwa, w którym magia miesza się rzeczywistością, wyobraźnia z suchymi faktami, a wszystko okraszone jest niemałą dozą humoru.

Franek mieszka z rodzicami w starym domu. Pewnego razy podczas wyprawy na strych spotyka gadającego szpaka Huberta, który wskazuje mu przejście do innego, magicznego świata. Od  tej chwili życie chłopca toczy się między dwoma światami: tym codziennym, w którym spotyka rodziców i tym zaczarowanym, w którym zawiązuje przyjaźnie z mieszkańcami magicznego ogrodu, przeżywa niezwykłe przygody i uczy się podejmowania decyzji, rozróżniania tego co ważne, od tego co nieistotne.

Średni tak wciągnął się w ten świat, że nie mógł oderwać się od lektury. Na szczęście po pierwszej części przygód Franka mógł sięgnąć po kolejną zatytułowaną „Franek i duch drzewa”. Toczy się tutaj dramatyczna walka o odzyskanie zaczarowanego ogrodu. Są emocje, dramatyczne zwroty akcji. Nie mogę za dużo opowiedzieć, żeby nie pozbawić Was przyjemności czytania.

Muszę jednak koniecznie wspomnieć o ilustracjach. Obydwie części przygód Franka to całkiem pokaźne tomiska. Średni pochłonął je jednak błyskawicznie – nie tylko dzięki porywającej fabule, ale także właśnie dzięki ilustracjom. Jakże przyjemniej czyta się książkę, w której co kilka stron pojawia się rysunek, który pozwala skonfrontować nasze wyobrażenie postaci z wizją ilustratora?

Fantastyczna pozycja i do oglądania, i do wspólnego czytania, i do wspaniałej samodzielnej czytelniczej przygody dla trzecio- czwartoklasistów.

Czarodziejski świat Franka / Franek i duch drzewa
Autor: Lech Zaciura
Ilustracje: Alicja Rybicka
Wydawnictwo Skrzat, 2011

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s