Rzecz o wojnie. „Wróg” Davide Cali

Dzisiaj zrobiliśmy sobie wieczorną sesję DKK, czyli Dyskusyjnego Klubu Książkowego. Temat: „Wróg”. Autor: Davide Cali, ilustracje: Serge Bloch. Słuchali wszyscy: Najstarszy, Średni i Najmłodsza, choć ta ostatnia zajęta była kolorowaniem jednej z kilkunastu księżniczek, które dzisiejszego dnia wyszły spod jej pracowitego ołówka. Ale słuchała uważnie i odwracała głowę, by obejrzeć każdą kolejną ilustrację (ku irytacji pozostałej dwójki). „Wróg” to książka o wojnie, a jej pierwsze zdanie wydrukowane wielkimi białymi literami na czarnym tle brzmi: Jest wojna. Temat jak najbardziej poważny i „nie do śmiechu”. Tymczasem w naszym DKK co chwilę słychać było cichutkie podśmiechiwania i prychnięcia. Jak to? Dlaczego? Doskonały duet pisarsko ilustratorski tak jakby zrobił coś z tą wojną. Pokazał jej absurd, śmieszność i bezsens.  Taka była konkluzja dzisiejszej sesji DKK.

„Wróg” to nie tyle książka do czytania, co do dyskutowania, rozmawiania, snucia opowieści. To taka książkowa prowokacja, która może stać się punktem wyjścia do rozmów na rozmaite tematy. O tym, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie, czy w Syrii. O tym, co wydarzyło się podczas II wojny światowej. O naszych przodkach, którzy podczas wojen walczyli i ginęli. O dowódcach i możnowładcach, którzy wojny wywoływali i wywołują, i o szeregowych żołnierzach, którzy siedzą potem w dziurach podobnych do tych wymalowanych w książce, i czekają na jedno – na koniec wojny.

Nikt z nas nie chce wojny. Każda ze stron chce ją jak najszybciej zakończyć, a jednak ona ciągle trwa, a siedzący w dziurze żołnierz myśli tak:

Nie mogę jako pierwszy zakończyć wojny, bo wróg mnie zabije. To on musi zakończyć wojnę, a wówczas ja nie będę strzelał.

„Wróg” to książka pełna goryczy, rozczarowania naszą ludzką ułomnością, naszym zapamiętaniem się w nienawiści i niskimi instynktami. Jednocześnie jest to książka pełna nadziei, choć ta ujawnia się dopiero na ostatnich kartach książki. Miedzy dwoma dziurami przelatują butelki z listami zawierającymi propozycję rozejmu, niczym ręce wyciągnięte na zgodę. Teraz tylko od nas – żołnierzy zależy, co z tym zrobimy i jak przerwiemy zaklęty, wojenny krąg.

To była wielce pouczająca sesja Dyskusyjnego Klubu Książkowego. Dzieci potrzebują takich, niełatwych i bardzo pięknych książek. Przecież dzieci bardzo lubią dyskutować.

Wróg
Tekst: Davide Cali
Ilustracje: Serge Bloch
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s