„Licho i inni”. Legendy na sposób ludowy

Z folklorem nie byliśmy za pan brat. Nie byłam w stanie odpowiedzieć dzieciom na pytanie, gdzie leżą Kurpie. Chociaż wiedziałam, że najsłynniejszych koronek powinnam szukać w Koniakowie, to za nic nie potrafiłabym wskazać Koniakowa na mapie. Ale uwaga! Nie bez powodu używam czasu przeszłego. To wszystko BYŁO a nie jest i wiadomo, że „nie pisze się w rejestr”. Przeczytaliśmy świetny zbiór legend „Licho i inni” autorstwa Agnieszki Tyborskiej z ilustracjami Lecha Majewskiego i możemy z dumą stwierdzić, że braki zostały uzupełnione. Do tego z jaką przyjemnością!

„Licho i inni” to zbiór nietypowych legend. Nie znajdziecie tu opowieści o Warszawskiej Syrence, czy Lechu, Czechu i Rusie. Na kartach tego zbioru króluje Czarne Licho, które mieszka na dnie jeziora Gopło, podhalańskie Dziwożony, Boginki zaludniające ziemie Suwalszczyzny i cała armia Wiedźm, Olbrzymów i Utopców. A każde z nich ma do opowiedzenie arcyciekawą historię.

Zabawne opowieści nawiązują do elementów podań ludowych i folkloru. Myślę, że w małych lokalnych społecznościach, część z tych podań ciągle jest żywa, jednak teraz ludowe podania i legendy z różnych części Polski zyskały szansę dotarcia do szerokiego grona młodych czytelników. Naprawdę, nie spodziewacie się, jak bogata jest nasza ludowa tradycja. Ile cudownych stworzeń zagrożonych jest wyginięciem, ponieważ wisi nad nimi realna groźba wyparcia ich przez Spidermany i inne Halloweeny. A tymczasem świat zamieszkiwany przez Niebożęta i Boginki, jest barwny, zaskakujący i tak nam bliski.

„Licho i inni” przywołuje motywy ludowe nie tylko w warstwie tekstowej, ale także w niezwykłych ilustracjach, które stanowią bardzo ciekawe kolaże. Jeszcze mała uwaga na koniec. Zasiadając z dziećmi do lektury książki, warto mieć gdzieś pod ręką mapę Polski. Jestem pewna, że nie uniknięcie pytań o to, gdzie leży Mazowsze, gdzie Kurpie, a gdzie Podhale. Warto wybrać się z dziećmi na tę wycieczkę po kraju. Za przewodnika będzie wam Licho i inni sympatyczni bohaterowie z kart książki.

Licho i inni
Tekst: Agnieszka Tyborska
Ilustracje: Lecha Majewski
Wydawnictwo BOSZ, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s