Poczytaj mi mamo. Księga piąta

Piąta księga z kolekcji Naszej Księgarni „Poczytaj mi mamo” jeszcze nie odkryła przed nami wszystkich swoich sekretów. Zaczęliśmy od klasyki „Pana Maluśkiewicza i wieloryba” Juliana Tuwima z jedynymi w swoim rodzaju ilustracjami Mirosława Pokory. Potem wertując książkę Najmłodsza jakby intuicyjnie wybrała dwie opowieści, które wyszły spod pióra Małgorzaty Musierowicz. Do Jeżycjady musi jeszcze dorosnąć, ale opowiadań „Kredki” i „Bijacz” wysłuchała w wielkim skupieniu. A ja? Przypominałam sobie książki z mojej dziecięcej kolekcji. Na półce w rodzinnym domu leży przecież „Mokry łakomczuch” Barbary Lewandowskiej i „Księżycowy koncert” Adama Bahdaja.

Nie wiedziałam, że jest ich już pięć! Mam w naszej kolekcji dwie pierwsze księgi, ale potem jakoś ślad się urwał. A tu nagle widzę księgę piątą. I do tego z jaką zawartością! Dwie opowieści od Małgorzaty Musierowicz, „Ślimak” Wandy Chotomskiej”, dwie historie od Adama Bahdaja. Prawdziwa książkowa pokusa.

Myślę, że my rodzice kupujemy księgi „Poczytaj mamo” z dwóch powodów: aby przybliżyć własnym pociechom świat swojego dzieciństwa, ale też, żeby odzyskać zagubione przed laty  książkowe skarby. Niewielkim, wątłym książeczkom, nie zawsze udało się przetrwać młodzieńcze zawieruchy i zawirowania. Teraz wracamy do nich z sentymentem.

Ja w piątej księdze znalazłam kilka wspomnień, ale także sporo niespodzianek – książeczek, których wcześniej nie znała, a które czytamy teraz z Najmłodszą z jednakowym zainteresowaniem. Co ja mówię z Najmłodszą! Przysiada się też Średni i słucha opowieści o Bijaczu, który był odważny tylko wtedy, kiedy mógł zrobić krzywdę komuś słabszemu od siebie. A Średni od dawna przecież umie czytać. Jak widać książka w wersji „Poczytaj mi mamo” działa doskonale także na starszych książkowych wyjadaczy.

Poczytaj mi mamo. Księga piąta.
Różni autorzy
Nasza księgarnia, 2014

1 myśl w temacie “Poczytaj mi mamo. Księga piąta”

  1. Ja z moją córeczką też uwielbiamy opowiadania z serii „Poczytaj mi mamo”:) To świetny powrót do dzieciństwa. Znakomita przygoda dla rodziców i dzieci. Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s