Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu

„Najlepsze w tej książce jest to, że oni naprawdę są w 1900 roku! Mamo, w 1900 roku!” Średniego zawsze fascynowało to co wiekowe. Jest posiadaczem około 300 żołnierzyków z czasów PRL, pokaźnej sterty wycinków ze starych gazet odziedziczonej po tacie i wielu, wielu innych staroci, o które potykam się każdego dnia. Podróż w czasie do przeszłości musiała go zafascynować. Tak też się stało. „Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z Tajemniczego Ogrodu” została połknięta w jeden dzień.

Przyznaję od razu. Sama książki nie czytałam. Nie da się przeczytać wszystkiego. Obserwowałam natomiast Średniego, jak połykał książkę  i wnerwiałam się, kiedy na nic nie miał czasu. Na szczęście były ferie i można było nieco wrzucić na tak zwany luz. Poświęcił chłopak dzień na książkę i miał z tego niezłą frajdę. Super!

PPO zakończonej lekturze, Średni zdał mi nieco pobieżną relację. Rafał Witek owszem przeniósł swoich bohaterów do przeszłości, ale najpierw wyposażył ich we wszystkie gadżety nowoczesności. Jest Facebook, są smartfony. Wszystko jak powinno, żeby współczesny czytelnik poczuł się u siebie. Ale uwaga, nagle okazuje się, że te atrybuty nowoczesności zawodzą na całej linii. Główny bohater wysyła mailem zamówienie na prezent od taty, który mimo wcześniej złożonej obietnicy, z powodu ważnego służbowego wyjazdu nie da rady zabrać syna na wymarzone wakacje. Przez przypadek jednak zamiast zdjęć dysku i smartfona, załącza zdjęcie fujarki.

I wszystko się zaczyna. Tato spełnia życzenie chłopca i przysyła mu  instrument, którego wnętrze skrywa niespodziankę w postaci tajemniczego metalowego robala. Początkowe rozczarowanie zmienia się w zaciekawienie, kiedy okazuje się, że ów robal to kornik czasu, który pozwala chłopcu wraz z przyjaciółką udać się w fascynującą wycieczkę w przeszłość.

Średni nie miał na tyle cierpliwości, żeby wdać się w szczegóły opowieści. Rzucił tylko na odchodnym: „Mamo, no przeczytaj po prostu. To jest świetne”.  Jasne. Tylko żeby to zrobić potrzebuję takiego kornika czasu, który potrafi rozciągać czas. Macie może coś takiego pod ręką?

Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu
Autor: Rafał Witek
Ilustracje Magda Wosik
Nasza Księgarnia, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s