„Dokuczalska” i „Nowa w przedszkolu”

Seria Wydawnictwa Muza, „Poczytajki Pomagajki”, wzbogaciła się o dwie kolejne pozycje: „Dokuczalska” i „Nowa w przedszkolu”. Przeczytajcie z dziećmi. Kto wie, może przekonacie się, że któryś z poruszonych w książkach problemów głównych bohaterów, jest też także sprawą Waszego małolata?

„Nowa w przedszkolu” to historia o dziewczynce, która ma do wypełnienia niezwykle trudną misję. Nie dość, że trafia jako „nowa” do grupy przedszkolnej, to jeszcze ma

ciemną skórę ponieważ jej mama pochodzi z Afryki. Większość dzieci wita Zuri z życzliwą ciekawością. Wystarczy jednak jedna czarna owca, chłopiec, który rzuca na prawo i lewo wytartymi frazesami przyniesionymi z domu: „niech wracają skąd przyszli”, „ludzie z Afryki roznoszą choroby” , i tym podobne.

Na szczęście dorośli stają tym razem na wysokości zadania. Pani nauczycielka wraz z mamą Zuri ofrganizują w przedszkolu dzień afrykański. Dzięki temu to Zuri czuje się w przedszkolu jak u siebie i uczy inne dzieci kolorów, smaków i ducha swojego świata. Nawet zgryźliwy Kuba, musi przyznać, że Afryka jest fajna, a że tata nie patrzy, z radością włącza się do zabawy. Widzicie, jak my dorośli możemy dzieciom pomóc (nauczycielka i mama dziewczynki) i jak bardzo możemy skrzywdzić nasze dzieci zarażając ich swoimi własnymi uprzedzeniami (tata Kuby).

„Dokuczalska” spodobała nam się głównie dlatego, że jest historią niezwykle pomysłową, balansującą na granicy absurdu. Amelka wyspecjalizowała się w dokuczaniu i uprzykrzaniu życia swoim rówieśnikom. Szczypanie, szarpanie, podstawianie nogi – to jej żywioł. A za wszystko odpowiedzialność ponoszą ręce Amelki, ona przecież jest baaaardzo grzeczna!

Ale, ale, pewnego dnia ręce obracają się przeciwko ich właścicielce. Drapią Amelkę, szczypią Amelkę, a w końcu od niej uciekają. Ręce-uciekinierzy sieją popłoch w całym mieście, a właścicielkę pozostawiają w rozpaczy, niezdolną nawet do podłubania sobie w nosie. Jak myślcie? Czy Amelka wyciągnęła wnioski ze swojej przygody? Tak! Warto przeczytać, wszystkim małym Dokuczalskim (nie tylko dziewczynkom!)

Nowa w przedszkolu
Tekst: Katarzyna Pruchnicka
Ilustracje: Dorota Szoblik

Dokuczalska
Tekst: Joanna Fabicka
Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnicwto Muza, 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s