Czytam sobie: trzy nowe książeczki

Na młodych adeptów sztuki czytelniczej czekają trzy kolejne pozycje z serii „Czytam sobie”: Marta i zagadkowy pojazd (poziom 1), „Parasol Pana Pantalona” (poziom 2) oraz „Człowiek z czerwoną chorągiewką” (poziom 3). Wszystkie kolorowe i, jakby to powiedzieć, na odpowiednim poziomie.

Dla najmłodszych: „Marta i zagadkowy pojazd” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. Fantastyczna historia o podróży w czasie. Tak, tak, nigdy nie wiadomo dokąd może Cię zabrać tajemnicza machina zbudowana przez genialnego wujka wynalazcę. Marta trafiła do czasów, w których świat porastała ogromna dżungla, a zamieszkiwały ją dinozaury. Jakie niespodzianki spotkają dziewczynkę w tej podróży?

„Parasol pana Pantalona” to opowieść dziennikarsko-detektywistyczna. W pewnej zabitej deskami osadzie dzieją się niezwykłe wydarzenia. Afera. Na miejsce trafia tytułowy pan Pantalon, wybitny reporter, który z zapałem przystępuje do działania. Nie mogę zdradzić, co wynika z jego śledztwa, zepsułabym młodym czytelnikom całą zabawę. Powiem tylko, że parasol odgrywa tu bardzo ważną rolę.

„Człowiek z czerwoną chorągiewką” to lekcja z historii motoryzacji. Wszystko zaczyna się w ostatnich latach dziewiętnastego wieku, w Anglii. Obowiązywało tam wówczas prawo, zgodnie z którym przed każdym „powozem bez koni” podążać miał mężczyzna niosący czerwoną chorągiewkę. Takie ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem. Pędząca z zawrotna prędkością 10 kilometrów na godzinę i okrutnie hałasująca maszyna, siała bowiem postrach wśród przechodniów i konnych powozów.

Paweł Beręsewicz pokazał w swojej niewielkiej książeczce, jak szybko potoczył się rozwój technologiczny. Od wynalezienia pierwszego samochodu, do masowej produkcji w fabryce Henry’ego Forda upłynęło niecałe 30 lat. To co wydawało się niemożliwe, ziściło się w niespotykanym dotąd tempie. Aż w końcu wszyscy ludzie niosący czerwone chorągiewki przestali być na ulicach potrzebni.

Marta i zagadkowy pojazd
Autor : Wojciech Widłak
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło

Parasol pana Pantalona
Autor: Zbigniew Dmitroca
Ilustracje: Marianna Sztyma

Człowiek z czerwoną chorągiewką
Autor:  Paweł Beręsewicz
Ilustrował: Tomek Kozłowski
Wydawnictwo Egmont, 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s