Poczytajki pomagajki: Zmyślacz i Gaduła

Jak poradzić sobie z nadmiarem? Nadmiarem słów. Nadmiarem wyobraźni. Czasami bywa to trudne, szczególnie jak nie ma się jeszcze nawet nastu lat. Dwie nowe książeczki z serii Poczytajki pomagajki –  „Gaduła” i „Zmyślacz” – opowiadają o dzieciach, które pewnych talentów mają jakoby w nadmiarze. Źle wykorzystane drażnią, męczą, sprawiają, że dzieciaki odsuwane są na margines. Wystarczy jednak wepchnąć je na odpowiedni tor, a każdy talent przekuć można w szczere złoto.

„Gaduła” oczywiście bez przerwy nadaje. Rodzice dają sobie radę. W końcu rodzice muszą dać sobie radę ze wszystkim. Co innego koledzy i koleżanki w przedszkolu. Ci potrafią być bardzo niemili. Jednak to nie nasza tytułowa gaduła „obrywa” w przedszkolu najbardziej. Karol ma jeszcze ciężej. On się wstydzi. Ale uwaga, kiedy pewnego razu chłopcy właśnie mają zorganizować zmasowany atak na Karola, to właśnie gadająca bez przerwy Julka ratuje go z opresji. Czym? Swoim gadulstwem!

Bohater drugiej historii, Paweł początkowo jest ulubieńcem tłumów. Przede wszystkim dlatego, że ma wyjątkowego tatę: podróżnika, pogromcę krokodyli. Tyle, że mydlana bańka pęka, gdy okazuje się, że Paweł… nie ma taty. To Zmyślacz, któremu grupa wymierza karę, za jego zmyślanie-okłamywanie.

A jednak mądra Pani nauczycielka dostrzega niewątpliwy talent chłopca – niewyczerpaną wyobraźnię – i obsadza go w roli reżysera przedstawienia na zakończenie roku. Zmyślacz nie tylko może cieszyć się z wielkiego sukcesu swego działa, ale przede wszystkim dowiaduje się, że tata jednego z jego kolegów tez wychowywał się bez taty. Że nie jest ze swoim kłopotem zupełnie sam i, że są dorośli, z którymi może o tym porozmawiać.

Zmyślacz
Autor: Eliza Piotrowska
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo Muza SA, 2015

Gaduła
Autor: Barbara Kosmowska
Ilustracje: Ola Płocińska
Wydawnictwo Muza SA, 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s