Zgodne rodzeństwo. Jak wspierać dzieci w budowaniu trwałej więzi

Tym razem będzie o książce dla rodziców. Bardzo mądrej książce. Książce, z której dowiecie się, jak uniknąć podstawowych rodzicielskich błędów i uświadomicie sobie, jak wiele takowych już popełniliście. „Zgodne rodzeństwo” to poradnik, do którego powinni zajrzeć wszyscy rodzice większej gromadki, ale także Ci, którzy dopiero planują „sprawienie” swojemu jedynakowi braciszka lub siostrzyczki. Książka najbardziej ujęła mnie tym, że nie ma w niej straszenia i grożenia palcem. Autorzy sami mają kilkoro pociech i wiedzą, jak trudno czasem rodzicowi zachować zimną krew. Dlatego wspierają swojego czytelnika, podpowiadają mu jak w przyszłości nie popełnić podobnych gaf. I coś mi się zdaje, że dobrze wiedzą, co mówią. Oni też z pewnością nie uniknęli rodzicielskich wpadek.

Zgodne rodzeństwo – marzenie wszystkich rodziców. Często zastanawiam się, czy tylko u mnie w domu zdarzają się konflikty o to, że ktoś dostał nie taki widelec, bo miał być właśnie ten, który wziął brat. Albo czy tylko u mnie zupełnie niechcący noga jakoś tak się dziwnie wyciąga do przodu, kiedy przechodzi obok siostra i zupełnie niechcący ją kopie. Wiem, że podobne doświadczenia mają wszyscy rodzice kilkorga dzieci. Tylko jakoś wcale mnie to nie pociesza. Dlatego z zainteresowaniem sięgnęłam po „Zgodne rodzeństwo” autorstwa Natalii i Krzysztofa Minge.

Autorzy podchodzą do tematu bardzo kompleksowo. W pierwszych rozdziałach czytamy o tym, jak przygotować się na pojawienie rodzeństwa i jak pogodzić potrzeby starszego dziecka z potrzebami noworodka, kiedy rodzinna gromadka już się powiększy. Kolejne części poruszają kwestie zdawałoby się oczywiste, a jakże często przez rodziców zaniedbywane: „Ty jesteś starszy, więc powinieneś”, „Destrukcyjne moc porównań”, oraz  jak reagować na konflikt rodzinny.

Mnie bardzo zaciekawił rozdział poświęcony temu, jak nie obciążać dzieci swoimi problemami. Często zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy, dzieląc się z dziećmi swoimi zmartwieniami obarczamy je wielkim ciężarem. Rodzice starszych dzieci z pewnością z zainteresowaniem przeczytają także, o tym jak zbliżyć do siebie skonfliktowane rodzeństwo.

Książkę warto za pierwszym razem przeczytać od deski do deski, a potem trzymać ją pod ręką. Z pewnością jeszcze nie raz do niej zajrzę i poszukam wsparcia w chwilach rodzicielskiego kryzysu.

Zgodne rodzeństwo. Jak wspierać dzieci w budowaniu trwałej więzi
Autorzy: Natalia Minge i Krzysztof Minge
Samo Sedno, 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s