Pożyczalscy pomszczeni

Cała saga składa się z pięciu tomów. Na naszych półkach znalazły się dwa z nich – tom czwarty i piąty, jeszcze cieplutki, prosto od Wydawnictwa Dwie Siostry. To ostatnia cześć przygód współczesnych krasnoludków, tytułowych Pożyczalskich. Ale nie martwcie się, śmiało możecie po nią sięgnąć nawet jeśli nie czytaliście żadnego z poprzednich tomów. A jeśli zależy Wam na tym, by poznać wcześniejsze losy bohaterów, to przeczytajcie przynajmniej tom czwarty „Pożyczalscy w przestworzach”. Tutaj krasnoludowa historia podana została w telegraficznym skrócie.

Pożyczalscy to maleńkie stworki, które urządziły sobie wygodne mieszkanko pod podłogą jednego z typowych angielskich domów.  Te zabawne, maleńkie istoty, mają kilkanaście centymetrów wzrostu (nie są więc takie zupełnie maleńkie). Żyją sobie wygodnie „pożyczając” to, co potrzebują z ludzkiego świata. Pożyczalscy są bardzo ostrożni, by ludzie nie dowiedzieli się o ich istnieniu. Cała rodzinka: Strączek, Dominika i ich córka Arietta zostaje jednak odkryta.

Tak zaczyna się seria zabawnych, przerażających, wciągających, fascynujących przygód Pożyczalskich, które przeszły już do kanonu literatury dziecięcej. Książki o Pożyczalskich pozwalają wejść w świat dziecięcej wyobraźni. Mimo iż cały cykl narodził się już ponad 60 lat temu, historie o Pożyczalskich czyta się świetnie. W najnowszych wydaniach od Wydawnictwa Dwie Siostry niezwykle ujmujące są także ilustracje autorstwa Emilii Dziubak. Bardzo malownicze i ciepłe.

Kiedy czytałam o Pożyczalskich na anglojęzycznych stronach, uświadomiłam sobie, że kolejne tomy  sagi ustawiają się w kolejności alfabetycznej: The Borrowers (1952), The Borrowers Afield (1955), The Borrowers Afloat (1959), The Borrowers Aloft (1961), The Borrowers Avenged (1982). Szkoda, że nie udało się tego oddać w tłumaczeniu: Kłopoty rodu Pożyczalskich, Pożyczalscy idą w świat, Pożyczalscy na wyspie, Pożyczalscy w przestworzach, Pożyczalscy pomszczeni. Taka „alfabetyczność” to dodatkowy kamyczek do tego cudownego ogródka dziecięcej literatury fantasy. Czy chcemy, czy nie chcemy sporo tracimy w tłumaczeniu…

Pożyczalscy pomszczeni
Autor: Mary Norton
Ilustracje: Emilia dziubak
Wydawnictwo Dwie Siostry 2015

1 myśl w temacie “Pożyczalscy pomszczeni”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s