Ten drugi. Opowieść misia Fredka

Jak opowiedzieć dziecku o trudnym doświadczeniu. Najprościej jak można. Prawdziwie. Dziecko zrozumie. „Ten drugi” Marty Szloser  to wzruszająca opowieść o rodzinie, która po dramatycznych przeżyciach, w końcu odnajduje radość. Ale chyba najpiękniejsze w tej historii jest to, że opowiada ją Fredek –  duży, szary, pluszowy miś.

Rodzice kupili Fredka w antykwariacie i od razu wiedzieli, że będzie pierwszym misiem Chłopca, który niebawem miał przyjść na świat. Fredek  z zaciekawieniem obserwował bieg wydarzeń, gorączkowe przygotowania do narodzin, a w końcu wielki dzień.

Leżąc w łóżeczku, z niecierpliwością czekał na przybicie swojego nowego właściciela. Mimo iż chłopiec nie dawał Fredkowi wytchnienia, szarpał za uszy, ślinił, Miś wiedział, że kocha Chłopca i że chłopiec kocha Fredka.

Jednak pewnego dnia chłopiec zniknął. Rodzice pogrążyli się w smutku i zostawili misia samego w opuszczonym pokoju. Nikt go nie odwiedzał. Tętniący niegdyś życiem pokój został pusty. Musiało minąć wiele dni, by w końcu do pokoju weszła Mamusia. Coś zaczęło się zmieniać. Dom zaczął ożywać. Pojawił się Drugi Chłopiec, a rodzice w końcu zaczęli się uśmiechać.

Tak jak po każdej burzy przychodzi słońce, tak i po największej żałobie jesteśmy w stanie odzyskać radość życia. To niełatwe doświadczenie i długa droga do przebycia. Wie o tym nawet pluszowy Miś. Pozwólcie, by opowiedział o swoim doświadczeniu Waszym dzieciom. One też, często widzą wokół siebie smutek i żałobę, i tak jak Miś mogą jej z początku nie rozumieć.Fredek im w tym pomoże.

Ten drugi. Opowieść misia Fredka
Autor: Marta Szloser
Ilustracje: Sylwia Olszewska-Tracz
Impuls, 2016

//

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s