Jak przekręcać i przeklinać

W katalogu naszych przekrętów też mamy kilka perełek. Ja osobiście najwyżej cenię sobie kombizenon (na język pospolity tłumaczony jako kombinezon). Katalog przekleństw nieco uboższy, chociaż w nim to „kaczka blada” konkuruje z „bladym kurczęciem”. W „Jak przekręcać i przeklinać”  Michał Rusinek prezentuje bogaty zbiór i jednych, i drugich. Czym udowadnia niedowiarkom, jak niezmierzone są zasoby polskiej mowy. Szkoda, że dostęp do nich zanika wraz z wiekiem.

„Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci” oraz „Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci” Michała Rusinka skompilowane zostały w nowym wydaniu w smakowitą całość pod tytułem „Jak przekręcać i przeklinać”. Tytuł może oburzać co niektóre dystyngowane panie: „Jakże to taka książka dla dzieci?!”

Jednak po jej lekturze odetchnąć możemy z ulgą. Po pierwsze, i przekręcanie, i przeklinanie robić można w sposób wielce kulturalny. Po drugie, szczególnie przeklinanie, kiedy okiełznane, może pozwolić młodocianym w całkiem grzeczny sposób, pozbyć się nadmiaru buzujących pod czaszką emocji.

Jak Pan Rusinek zdołał stworzyć tak bogatą kolekcję? Nie mam pojęcia. Albo ma co najmniej szesnaścioro dzieci, albo pracował na dwa etaty w przedszkolu. Albo… dał ogłoszenie i przez lata skupywał przekręty i przekleństwa, na co stracił cały swój majątek.

Jest jeszcze jedna możliwość. Może po prostu jest świetnym obserwatorem, który do tego mowę rodzimą opanował jak mało kto? Radzę Wam – sięgnijcie po „Jak przekręcać i przeklinać”, a oniemiejecie z wrażenia.

Ważne! Na końcu każdego działu jest miejsce na wpisanie własnych „przekrętów” i „przekleństw”. Ciekawe, jakie są Wasze kolekcje…

Jak przekręcać i przeklinać
Tekst: Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek
Znak Emotikon, 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s