Podróż różowych delfinów

Jest w Krakowie takie miejsce, które jest stałym punktem naszych rodzinnych wypraw do królewskiego miasta. To księgarnia Dedalus przy ulicy Grodzkiej. Wyruszamy tam na książkowe łowy z plecakiem i nigdy nie wychodzimy rozczarowani. Właśnie w Dedalusie znalazłam “Podróż różowych delfinów” Sy Montgomery. Nie do końca wiedziałam czego się po książce spodziewać. O różowych delfinach nie wiedziałam dosłownie nic, dlatego z zaciekawieniem wyruszyłam z autorką na wyprawę do Amazonii – świata nieokiełznanej przyrody, ostatnich nieodkrytych gatunków i pradawnych wierzeń. Świata, który z każdym rokiem znika, kurczy się. Była to podróż niezwykła.

Podróżniczka i przyrodniczka Sy Montgomery rusza tropem różowych delfinów, najmniej poznanego gatunku delfinów słodkowodnych, które zasiedlają rozlewiska Amazonii. Dla mieszkańców Amazonii różowe delfiny to “boto”. Magiczne istoty, które potrafią przyjąć postać człowieka, by następnie go uwieść i zabrać do podwodnej krainy Encante – amazońskiego raju. 

źródło: Wikipedia Commons

Autorka porusza niebo i ziemię, by wyśledzić te tajemnicze ssaki. Z uporem maniaka, kąsana przez chmary komarów, smagana wiatrem i deszczem, palona niemiłosiernym słońcem zmierza do miejsc bytowania różowych delfinów. W czasie swojej podróży poznaje niezwykłych mieszkańców Amazonii, ale i naukowców, którzy poświęcili się badaniu tego najdzikszego zakątka świata. 

Marzenie Sy spełnia się. Nie zważając na drapieżne piranie, wabiona niezwykłą urodą różowych delfinów, odbywa z nimi magiczną kąpiel w amazońskich wodach. 

“Podróż różowych delfinów” to książka o wyprawie do Amazonii – zakątka świata, do którego zapewne niewielu z nas trafi. Mnie ten świat oczarował, a po lekturze książki w pełni zrozumiałam apel autorki wypowiedziany w przedmowie. Lasy deszczowe Amazonii giną bezpowrotnie. Jak pisze autorka, w Brazylii między majem 2000 a sierpniem 2005 roku wycięto 132 tys km kwadratowych lasu – obszar większy od powierzchni Grecji. To dane z okresu, kiedy powstawała książka. Jakie są najnowsze statystyki? Czy świat różowych delfinów i dziesiątek tysięcy innych wyjątkowych gatunków i mitycznych wierzeń pierwotnych ludów Amazonii musi bezpowrotnie zginąć? 

Mnie też przywołuje niezwykła pieśń boto i nie przestaję myśleć o świecie, którego nigdy nie będzie dane nam w pełni pojąć. Obyśmy go nie unicestwili. 

Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
Autor: Sy Montgomery
Przekład: Adam Pluszka
Wydawnictwo Marginesy 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s