Szczypta magii i garść przygód

Najmłodsza pochłonęła “Szczyptę magii”  w ubiegłe wakacje. Potem przyszła kolej na następną część z serii – “Odrobina czarów”. “Mamo musisz to przeczytać! Zobaczysz nie będziesz mogła się oderwać.” I pomyślałam – a co tam! Dlaczego nie przenieść się w świat nastoletniej lektury? Magiczne przedmioty, trzy siostry, rodzinna klątwa –  brzmi kusząco. Zaczynamy!

Michele Harrison zafundowała mi świetną zabawę. Kiedy kończyłam rozdział, pchało mnie dalej i dalej. Najmłodsza pytała co jakiś czas: “Na czym jesteś, mamo?” i widziałam, że musi się ugryźć w język, żeby nie wygadać co wydarzy się dalej w książce.

Historia trzech sióstr Wspacznych – pięknej Fliss, pomysłowej, szukającej przygód Betty i rezolutnej, najmłodszej Charlie – pełna jest przygód i niespodziewanych zwrotów akcji. No i oczywiscie magii. 

Siostry Wspaczne posiadają trzy magiczne przedmioty: sakwojaż, który ma moc przenoszenia z miejsca na miejsce, matrioszki, które czynią człowieka niewidzialnym i lusterko, które pozwala komunikować się na odległość. Ale jest coś jeszcze. Nad siostrami ciąży straszna klątwa. Nie mogę opuścić swojego rodzinnego Wronoskału. Jeśli to uczynią, umrą przed zachodem słońca. Wronoskał to miejsce ponure. Góruje nad nim więzienie i złowieszcza wieża, z której przed laty rzuciła się do morza posądzona o czary Sorsha …

Siostry postanawiają odkryć, co należy zrobić, by zdjąć z nich klątwę. Mają plan. Każda posiada swoją szczyptę magii ukrytą w jednym z zaczarowanych przedmiotów. Co może pójść nie tak? Okazuje się, że całkiem sporo. Siostry wpadają w niemałe tarapaty.

Czytając “Szczyptę magii” poruszamy się wraz z trzema sympatycznymi siostrami i w przestrzeni, i w czasie. Z każdym rozdziałem rozumiemy lepiej. Skąd wzięła się ukryta w przedmiotach magia? Dlaczego na Wspacznych ciąży klątwa? A kiedy już nam się wydaje, że wiemy wszystko, oto niespodzianka. Cudownie niespodziewane zakończenie!

“Odrobina magii” to świetnie napisana książka dla nastolatek. I jak się okazuje, dla mam nastolatek też!

Odrobina magii
Autor: Michele Harrison
Przekład: Łukasz Małecki
Wydawnictwo Literackie, 2020

zdjęcie: Wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s